Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Muzeum w Elblągu będzie kontynuować poszukiwania pozostałości zamku krzyżackiego

Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu będzie kontynuować poszukiwania pozostałości zamku krzyżackiego, zburzonego ponad 500 lat temu przez mieszczan. Przypomnijmy, prace pilotażowe na terenie obok muzeum prowadzili latem ubiegłego roku archeolodzy z Elbląga i Warszawy.

Teraz placówka dostała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pozwoli na dwa lata pracy zespołów badawczych.

To nie będą klasyczne wykopaliska, ale badania wykonywane przy pomocy nowoczesnych technik, przede wszystkim georadaru. Mają one w założeniu przyjąć plan dalszego postępowania z tym rozległym terenem, o którym do końca wiele nie wiemy. Jak to przy zamku elbląskim – wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi – tłumaczy dr Mirosław Marcinkowski, archeolog z elbląskiego muzeum.

Obszarem badań objętych zostanie 25 tysięcy metrów kwadratowych terenu, który w większości nie był sprawdzony z powodu gęstej zabudowy. Jednak powojenne zniszczenia spowodowały, że nadal można przeprowadzić badania na pozostałej powierzchni – na obszarach, które dotychczas nie były weryfikowane archeologicznie.

Ruiny Zamku Wysokiego

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zamek, Krzyżacy, poszukiwania
36-latek okradł zamek i bractwo rycerskie. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

Nietypowa kradzież w Nidzicy. Złodziej przywłaszczył... cztery miecze i stalową rękawicę, które należały do bractwa rycerskiego. Zniknęły też narzędzia elektryczne firmy remontowej, pracującej na terenie nidzickiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV