Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
„Murem za polskim mundurem”. Szczególne wsparcie dla służących na granicy polsko-białoruskiej
„Murem za polskim mundurem” – baner z takim hasłem zawisł na gmachu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Specjalnie na tę uroczystość przyjechała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, która przekonywała, jak ważne jest to przesłanie w dobie, gdy część społeczeństwa krytykuje działania służb.
Wiceminister Olga Semeniuk wzywała do solidarności z żołnierzami.
To są słowa uznania od całego narodu polskiego bez względu na to, co słyszymy w przestrzeni publicznej. Jesteśmy zgodni co do tego, że jest to zdany egzamin przez państwo polskie.
– To znak solidarności polskiego społeczeństwa z służbami stacjonującymi na granicy polsko-białoruskiej – podkreślił wojewoda Artur Chojecki.
Baner został powieszony także z myślą o funkcjonariuszach służb, które pracują i mieszkają w Olsztynie, by przejeżdżając obok niego, wiedzieli, że społeczeństwo solidaryzuje się z nimi.
Wspomniał też, że przekazane zostaną na granice kartki z życzeniami świątecznymi i słowami wsparcia od dzieci i młodzieży z warmińsko-mazurskich szkół.
Na uroczystości pojawili się dowódcy czterech służb mundurowych z naszego regionu, których funkcjonariusze stacjonują na granicy polsko-białoruskiej. Wśród nich są żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Każdego dnia rotacyjnie stacjonuje tam ich ponad 3 tysiące.
Oficer prasowy dywizji major Marek Nabzdyjak przyznał, że ze względu na trudne warunki atmosferyczne wojsko poprawia komfort żołnierzy.
Oprócz posterunków obserwacyjno-ochronnych pojawiają się budki wartownicze, które są dodatkowym udogodnieniem dla żołnierzy. W ten sposób polepszamy komfort służby żołnierzy, która trwa po 8 godzin w dzień i w nocy.
Na granicy służy w tej chwili ok. 3 tysięcy żołnierzy z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, 200 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i ok. 100 funkcjonariuszy policji z naszego regionu. Podlaskich pograniczników wspierają warmińsko-mazurscy i, jak mówił kapitan Robert Łachacz, zastępca komendanta placówki straży granicznej w Olsztynie, wsparcie ich działań jest dla nich bardzo ważne.
Oczywiście, że czujemy wsparcie zarówno od dzieci, które wysyłają do nas kartki czy mieszkańców przygranicznych terenów. Także z zewnątrz przychodzi dużo słów otuchy, listów, które podnoszą na duchu funkcjonariuszy. Chcemy, żeby Polacy czuli się bezpiecznie w te święta w rodzinnym gronie i chcemy zapewnić, żeby robimy to na najwyższym poziomie.
Baner to oddolna inicjatywa pracowników urzędu wojewódzkiego, członków korpusu służby cywilnej.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski