Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Można się zakazić siadając na ławce zajętej wcześniej przez nosiciela SARS-Cov-2”. Naukowcy mają nowe dowody

Naukowcy przedstawiają coraz więcej dowodów, że koronawirus przenoszony jest przez zakażone osoby, które nie wykazują wyraźnych symptomów – donosi agencja Associated Press.

Zakazić można się – jak twierdzą – choćby siadając na ławce zajętej wcześniej przez zainfekowanego człowieka.

Badania amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób wykazują, że około 10 procent nowych zakażeń może być przenoszonych przez osoby, które mają koronawirusa, ale nie wykazywały dotychczas żadnych objawów. CDC ostrzega zarazem, że każdy może być nosicielem SARS-Cov-2.

W ocenie Associated Press rezultaty tych badań pokazują, jak ważne są ograniczenia wprowadzane obecnie przez rządy na całym świecie.

Trzeba działać w kwestii ograniczania kontaktów między ludźmi, którzy wydają się całkowicie zdrowi

– mówi Lauren Ancel Meyers z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.

W przeprowadzonym przez  Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób badaniu w Singapurze jeden przypadek był w ocenie AP „szczególnie uderzający”.

Zakażenie 52-letniej kobiety powiązano z tym, że usiadła na miejscu w kościele, które wcześniej w tym dniu zajmowało dwóch turystów, którzy nie wykazywali żadnych symptomów, ale potem poczuli się gorzej (…)

– pisze amerykańska agencja.

Do takich wniosków naukowcy doszli po analizie nagrania z mszy w kościele. Naukowcy utrzymują, że nawet co czwarta osoba zakażona koronawirusem może nie wykazywać żadnych objawów.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nauka, koronawirus
Raport Ministerstwa Zdrowia: kolejny przypadek zakażenia na Warmii i Mazurach, w kraju zmarło 7 osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 254 nowych zakażeniach koronawirusem, z kolei zmarło 7 kolejnych osób. Nowy przypadek zakażenia stwierdzono także na Warmii i Mazurach. Obecnie zdiagnozowana z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV