Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Można już aktywować bon turystyczny!

Bon turystyczny to dokument uprawniający do świadczenia w wysokości 500 złotych na każde dziecko. Fot. Łukasz Węglewski

Od soboty, 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny. Na platformie PUE ZUS mogą to zrobić rodzice dzieci do 18. roku życia.

Bon to elektroniczny dokument, uprawniający do świadczenia w wysokości 500 zł na każde dziecko, za pomocą którego będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski zarejestrowanym podmiotom, również organizacjom pożytku publicznego. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Realizacja bonu – bez wizyt w urzędzie i papierowych wniosków
Przygotowaliśmy ok. 4 mln cyfrowych bonów, które będą mogły pobierać osoby uprawnione do korzystania z bonu turystycznego – zaznaczyła prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Bony te mają formę kodów. Każdy rodzic czy opiekun dziecka do 18. roku życia, jeżeli ma profil zaufany, już w sobotę taki bon będzie mógł pobrać i zapłacić nim za usługi turystyczne w uprawnionych do tego obiektach. Docelowo ma być 6,5 miliona kodów.

Realizacja bonu turystycznego odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, założenie profilu na Platformie jest proste i zajmuje zaledwie kilka minut – dodała prezes Uścińska. Wskazała, że można to zrobić m.in. przy pomocy profilu zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Dodała też, że liczba osób, które rejestrują się na PUE ZUS, z dnia na dzień bardzo szybko rośnie.

Uścińska podkreśliła, że przygotowanie i realizacja programu Polski Bon Turystycznego to ogromny postęp technologiczny. -Cały proces aplikacji załatwiany jest całkowicie elektroniczne, nie potrzeba żadnych papierowych wniosków, żadnych wizyt w urzędzie – wskazała.

Masz pytania? ZUS pomoże! 
ZUS zorganizował specjalną infolinię dotyczącą bonu turystycznego – pod numerem 22 11 22 111, która działa przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Pytania drogą mailową można natomiast kierować na adres: bon@zus.pl.

Dziecko z niepełnosprawnością otrzyma 1000 złotych
Świadczenie to będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i „500 plus” im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością – dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Lista zarejestrowanych podmiotów będzie udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypoczynek, wakacje
Od 1 sierpnia będzie można robić pierwsze płatności bonem turystycznym

Od 1 sierpnia będzie można realizować pierwsze płatności bonem turystycznym - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że na program przeznaczono...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV