Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Mówmy o bohaterstwie Polaków, próbach ratowania Żydów, ale też o szmalcownikach”. Mecenas Lech Obara gościem Porannych Pytań

Mecenas Lech Obara – prezes Stowarzyszenia Patria Nostra. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Środowiska w Izraelu mogą bać się zamrożenia badań naukowych związanych z Holokaustem i ewentualnym udziałem w nim Polaków – wyjaśniał w Porannych Pytaniach mecenas Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.

Mecenas  Obara apelował o niepoddawanie się emocjom. Jego zdaniem spór dotyczący zapisów nowelizacji ustawy o IPN wynika ze zrozumiałej nadwrażliwości strony żydowskiej.

Izrael może się obawiać ryzyka zamrożenia badań naukowych na temat okupacji i Holokaustu. W związku z tym powinniśmy podkreślać, że nie ma mowy o popełnieniu przestępstwa (…) pomawiania państwa polskiego i narodu polskiego o zbrodnie, które popełniła niemiecka III Rzesza. Ustęp 3 ustawy wyraźnie mówi, że działalność naukowa jest enklawą, w której można wyrażać różnego rodzaju opinie. Prawda o II Wojnie Światowej jest wielowątkowa. Strona żydowska obawia się, czy nie zostaną zamrożone badania dotyczące udziału marginesu naszych współobywateli w pomocnictwie związanym ze zjawiskiem szmalcownictwa.

Prezes Stowarzyszenia Patria Nostra podkreślił, że w Izraelu trwa kampania wyborcza i używa się mocnych słów.

Powinniśmy zachować duży rozsądek w tej sprawie. Chodzi o to, aby wytłumaczyć, że tak jak w ośmiu państwach europejskich zabronione jest tzw. kłamstwo oświęcimskie, celem ustawy było wprowadzenie w Polsce zakazu tzw. miękkiego kłamstwa oświęcimskiego jakim jest określenie „polskie obozy zagłady” (…)

Mecenas Lech Obara przypomniał, że od dłuższego czasu jego kancelaria walczy, przed niemieckimi sądami, o prawdę historyczną.

W tej walce mamy już pewne sukcesy. 11 stycznia tego roku na drodze cywilnej wywalczyliśmy, że wyższy sąd krajowy w niemieckiej Koblencji otworzył nam (…) drogę do egzekucji wyroków ws. pana Tendery i każdego wyroku w podobnej sprawie na terenie Niemiec (…) Wyrok ws. kłamliwego określenia „polskie obozy śmierci” będziemy też cytować w polskich sądach (…) W Niemczech prowadzimy także dwa inne procesy.

W Porannych Pytaniach prezes Stowarzyszenia Patria Nostra przypomniał, że w sprawie prawdy historycznej Polska współdziała z Izraelem

Przypomnę, że już 2013 roku 38 państw wpisało w sojusz na rzecz pamięci o Holokauście, że przypisywanie współodpowiedzialności za działanie obozów koncentracyjnych innemu narodowi niż naród niemiecki jest fałszowaniem Holokaustu. W ubiegłym roku w Genewie ten sam sojusz wyraził poparcie dla władz polskich za walkę z kłamliwym określeniem „polskie obozy zagłady”.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Lechem Obarą

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, ustawa, Niemcy, Lech Obara, obozy zagłady, obozy śmierci, mecenas, Holokaust
Największa niemiecka telewizja publiczna musi przeprosić za fałszywe sformułowanie „polskie obozy zagłady”

Niemiecki wymiar sprawiedliwości zdecydował, że przez 30 dni przeprosiny mają być umieszczone na głównej stronie portalu publicznej telewizji ZDF. To precedensowy wyrok Wyższego Sądu Krajowego w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV