Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

MON wzmacnia jednostki wojskowe na Warmii i Mazurach

Fot. Łukasz Węglewski

Do jednostek wojskowych na wschodzie i północnym wschodzie kraju trafi więcej żołnierzy i nowoczesnego sprzętu – zapowiedzieli wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Czesław Mroczek i zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał dywizji Anatol Wojtan.

Przedstawili oni sejmowej komisji obrony informację o działaniach na rzecz większej obecności jednostek w tym rejonie kraju. Generał Anatol Wojtan podkreślił, że wojenne i pozamilitarne Rosji na Ukrainie, a także nowa doktryna militarna Rosji, w której przyznaje ona sobie prawo do interwencji w sąsiednich krajach, pozwalają postawić tezę, że rosyjskie plany nie mają charakteru doraźnego. Dlatego powstał plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa.

Z kolei Czesław Mroczek zapowiedział istotne przezbrojenie jednostek na wschodzie kraju. Do 2017 roku ma przybyć blisko 7 tysięcy etatów, w tym około 2 tysięcy 350 dla żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. MON pracuje nad koncepcją wykorzystania NSR we wzmocnieniu jednostek na wschodzie.

Jednostki, które mają być wzmocnione, to m.in. 9. Brygada Kawalerii Pancernej w Braniewie, 20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana i 11. pułk artylerii w Węgorzewie. Więcej żołnierzy i sprzętu ma być m.in. w batalionach pancernych, zmechanizowanych i zmotoryzowanych. Dwa bataliony 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej mają otrzymać kołowe transportery opancerzone Rosomak z bezzałogowymi wieżami i wyrzutniami pocisków przeciwpancernych Spike. Według generała Wojtana, giżycka brygada mogłaby za kilka lat wejść w skład sił natychmiastowego reagowania NATO – tzw. szpicy i grup bojowych Unii Europejskiej.

Wśród uzbrojenia przewidzianego dla jednostek na wschodzie są też wyrzutnie rakietowe Homar i samobieżne armatohaubice Krab. W planach jest też wzmocnienie pułków rozpoznawczych w Białymstoku, Hrubieszowie i Lidzbarku Warmińskim.

Planowane działania MON mają pozwolić na skrócenie czasu potrzebnego do osiągnięcia pełnej gotowości bojowej, lepsze przeszkolenie żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych i zachęcić żołnierzy rezerwy do przeprowadzki na „ścianę wschodnią”.

(pap/wch/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, żołnierze, nato, MON
Andrzej Szczołek: ściana wschodnia ma być wzmocniona

Rozporządzenie premier Ewy Kopacz o możliwości powołania do służby wojskowej każdego zdolnego do niej obywatela, to przygotowywanie się naszego kraju na najgorsze - mówił w Porannych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV