Moda na kolejkę w Ełku trwa
Ełcka Kolej Wąskotorowa zakończyła sezon turystyczny. Przewozy zabytkową kolejką, z roku na rok, cieszą się coraz większym powodzeniem.
EKW jest jedną z nielicznych tego typu kolei w Polsce i jedyną na Warmii i Mazurach do dziś czynnie funkcjonującą. W tym roku z wakacyjnej atrakcji skorzystało 18 tysięcy osób. Chętnych do podróży unikatowym składem było więcej niż w roku ubiegłym. Statystki udało się poprawić m.in. dzięki dobrej pogodzie.
Największym powodzeniem cieszyły się przejazdy parowozem Px48.
Lokomotywa parowa to unikatowa ciuchcia w skali kraju. Jest jedną z niewielu atrakcji, może nawet w skali Polski, która wciąż jeździ
– powiedział Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku, które opiekuje się kolejką.
Żeby zabytek mógł dobrze funkcjonować, niezbędne są remonty, które co roku przeprowadzane są po wakacjach. – W tym roku na remonty przeznaczono 1 mln zł – powiedział wiceprezydent miasta Artur Urbański. Są to przede wszystkim prace przy poprawie torowiska. Oprócz tego przebudowany zostanie budynek mieszkalno-magazynowy i będą się tam mieścić biura i administracja.
Ełcka Kolej Wąskotorowa została wybudowana w latach 1912-1918. Uroczyste otwarcie odbyło się w 1913 roku. Udostępniono wówczas odcinek na linii Ełk – Borzymy i Laski Małe – Zawady Tworki. Kolejka przez długie lata pełniła ważną rolę gospodarczą, służyła bowiem do przewozu ludzi i towarów.
W 1991 roku – w uznaniu dla jej piękna i walorów historycznych – została wpisana do rejestru zabytków. Od dziesięciu lat znajduje się w strukturach Muzeum Historycznego w Ełku, którego siedziba mieści się w dawnym budynku stacyjnym na zrewitalizowanym terenie.
Ełcka Kolej Wąskotorowa oferuje turystyczne przewozy pasażerskie składami z lokomotywą spalinową Lyd1 (WLs150) lub parowozem Px48-1752 z wagonami zamkniętymi (typu 1Aw) i odkrytymi (tzw. „letniaki”). Kolejka kursuje na trasie Ełk – Sypitki – Ełk zgodnie z rozkładem lub na zamówienie. Dystans o długości 30 kilometrów kolejka pokonuje się w 45 minut.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Zbrożek
Redakcja: Ł. Sadlak