Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mniej lektur i zadań z matematyki, łatwiejsze testy z języków obcych. Jak będą wyglądały egzaminy maturalny i ósmoklasisty?

Matura 2020. Fot. P.Getka

Dziś rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie propozycji zmiany wymagań egzaminacyjnych. Wczoraj Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt zmian.

Mniej lektur obowiązkowych z języka polskiego, mniej zadań z matematyki i łatwiejsze teksty z języków obcych – tak mają wyglądać tegoroczne egzamin ósmoklasisty i matury ze względu na utrudnienia wynikające z pandemii. Zakres wiedzy potrzebnej do zdania egzaminów w tym roku będzie ograniczony o 20 do 30 procent.

Dyrektor LO I w Olsztynie Jolanta Skrzypczyńska uważa, że okrojenie materiału może pomóc maturzystom, o ile zmiany będą precyzyjnie określone. Jeśli resort sprecyzuje, jaka część materiału nie będzie obowiązywała na maturze, będzie można uniknąć jej powtarzania, co ułatwi uczniom przygotowanie się do egzaminu – uważa dyrektor.

00:00 / 00:00

Na razie nie ma planu odwołania matur ustnych, decyzja będzie zależała od rozwoju pandemii. Uwagi i opinie merytoryczne drogą elektroniczną można przekazywać do resortu edukacji do 27 listopada. Wszystkie przesłane opinie zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt.

 

Autor: A.Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w egzamin, matura, nauka, edukacja, egzamin maturalny
Jak przedstawiać historię, by była ważna dla młodych pokoleń? Posłuchaj debaty „Dlaczego Polska”?

Czy potrafimy opowiadać o własnej historii? Które produkcje historyczne można uznać za wzorcowe i, czy zawsze trzeba trzymać się faktów? Zapraszamy do wysłuchania debaty historycznej „Dlaczego...

Zamknij
RadioOlsztynTV