Olsztyn, Elbląg, Polecane, Ełk, Bartoszyce, Aktualności, Braniewo, Aplikacja mobilna, Region, Działdowo, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Regiony, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
„Młodzież nie potrafi oderwać się od telefonów”. Uczniowie debatują nad uzależnieniem od Internetu
Uzależnienie od mediów cyfrowych to problem, który nabiera na sile. W urzędzie wojewódzkim w Olsztynie trwa debata na ten temat.
Szkoda życia – pod takim hasłem w Olsztynie odbyła się debata na temat uzależnienia od mediów cyfrowych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkół ponadpodstawowych. Wielu z nich dostrzega problem. O tym, co widzą, mówią Milena Kinbar, Maksymilian Koszczuk i Mateusz Warcaba z II LO w Olsztynie.
Młodzież nie potrafi oderwać się od telefonów i mają je dosłownie zawsze przy sobie. Jest to zauważalne. (…) Nie potrafią wytrzymać godziny bez używania telefonu. (…) Niesie to za sobą wiele konsekwencji m.in. zaniedbujemy ważne kontakty w życiu realnym. Uważam, że Internet jest zbyt łatwo dostępny dla młodych ludzi. Uważam, że w tym kierunku powinny zostać podjęte działania.
Jak się okazuje, młodzi ludzie nie tylko widzą zagrożenie uzależnienia do nowych technologii, ale też te, jakie skrywa w sobie Internet.
Bardzo dużym problemem jest pornografia, do której dostęp jest bardzo łatwy dla młodego pokolenia. (…) Bardzo dużo młodych ludzi porównuje się do wizji człowieka, którą napotyka w Internecie. Nikt do Internetu nie wstawia tych gorszych momentów. Wiele młodych osób może wpędzić się w kompleksy. (…) Wszechobecne samobójstwa to też pokłosie – to widać.
Spotkanie prowadzi psychoterapeuta Dariusz Poniewozik. Jak mówi, dostęp do Internetu w dzisiejszym świecie to duże ułatwienie przez co wiele osób bagatelizuje zagrożenie. Problem dotyczy już nawet kilkuletnich dzieci.
Problem zaczyna się w momencie, kiedy rodzice dostrzegają, że telefon jest wspaniałą opiekunką dla dziecka. Rozwija się pod wpływem tego, co widzi na ekranie. Świat dziecka zaczyna być kreowany przez świat wirtualny.
Debata nt. uzależnienia od mediów cyfrowych jest elementem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Życia – o czym mówi wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Kiedy afirmujemy życie, to możemy też mówić o tym, co negatywnie wpływa na jakość naszego życia i życia naszych dzieci. Możemy mówić o tych zagrożeniach, możemy też wsłuchać się w głos młodych.
W 2018 roku Światowej Organizacji Zdrowia wpisała uzależnienie od mediów cyfrowych je na listę ICD 11 – to międzynarodowa klasyfikacja chorób i problemów zdrowotnych.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski
ZOBACZ TAKŻE
Oszustwa na węgiel i 14. emeryturę. Jak nie stracić pieniędzy? Nowe świadczenia to niestety nowe okazje do oszustw. Ostrzegamy przed wyłudzeniami […]
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego to święto obchodzimy 2 maja? Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto ustanowione uchwałą Sejmu w […]
Warmińsko-mazurskie szkoły gotowe na powrót uczniów. „Nie ma przeciwwskazań, by młodzież nie uczestniczyła w zajęciach” We wszystkich szkołach na Warmii i Mazurach nauka odbywać się będzie metodą […]
Widzisz dziecko bez opieki – nie bądź obojętny! Warmińsko-mazurscy policjanci apelują o pilnowanie swoich pociech Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Policjanci z Warmii i Mazur […]