Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mjr Zbigniew Stakun: W wojsku możemy działać według naszych zainteresowań. Służbę da się połączyć z pracą cywilną czy nauką

mjr Zbigniew Stakun. Fot. Ł. Węglewski

Gośćmi Leszka Cimocha w Najlepszej Porze Dnia byli Monika Jabłońska-Buder – rzecznik prasowy IV Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej i major Zbigniew Stakun z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Olsztynie.

L. Cimoch: Ruszyła akcja „Zostań Żołnierzem Niepodległej”. Po całym kraju jeżdżą specjalne punkty mobilne, które mają przekonać do wstąpienia do wojska.

Mjr Z. Stakun: Jest to kampania przygotowana przez ministra obrony narodowej w celu promocji sił zbrojnych. Chodzi tu także o pozyskanie potencjalnych kandydatów do służby wojskowej, zarówno zawodowej, przygotowawczej, terytorialnej jak i szkolnictwa wojskowego.

L. Cimoch: Mobilne punkty odwiedziły Olsztyn, Nidzicę, Szczytno, Biskupiec i Jagarzewo. Z czego wynikały te wybory?

Mjr Z. Stakun: W ramach tego programu zostały opracowane plany, według których staramy się odwiedzić przede wszystkim tereny administrowane, czyli miejscowości, które podlegają naszej administracji. Dzięki współpracy z dowódcami jednostek, które stacjonują na naszym terenie, staramy się tworzyć zespoły mobilne, które są wyposażone w sprzęt. Odwiedzamy miejscowości, staramy się być w szkołach ponadgimnazjalnych, w urzędach pracy, placówkach Poczty Polskiej, galeriach handlowych czy też na dworcach. W tych miejscach można spotkać najwięcej zainteresowanych osób.

L. Cimoch: Pewnie jednym z pierwszych pytań osób zainteresowanych jest: ile można zarobić?

Mjr Z. Stakun: Rozmawiamy głównie z młodzieżą, ale również z osobami, które już wcześniej były w służbie wojskowej. W większości przypadków chcą się dowiedzieć, na jakich warunkach to działa, gdzie i od kiedy. Kwestia pytań o wynagrodzenie jest częściowo znana. Można ją uzyskać drogą internetową. Dlatego też takie pytania padają rzadko.

L. Cimoch: Co możemy robić w wojsku?

Mjr Z. Stakun: Według zainteresowania. Jeżeli chcemy wstąpić do służby terytorialnej, w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej, bardzo łatwo można to połączyć z pracą cywilną, studiowaniem czy nauką. Z kolei jeżeli ktoś chce zostać żołnierzem zawodowym, wtedy wskazane jest podjęcie służby przygotowawczej, w zależności od korpusu jako szeregowy, podoficer bądź oficer. Po ukończeniu można ubiegać się o służbę zawodową.

Monika Jabłońska-Buder. Fot. Ł. Węglewski

L. Cimoch: Pani Moniko, ilu jest prawdziwych pasjonatów wojskowych w formowanych batalionach?

M. Jabłońska-Buder: Nasza formacja (IV Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej) jest wyjątkowa, bo zrzesza samych ochotników i pasjonatów. Jeśli mielibyśmy okazję porozmawiać z każdym z tych ochotników, to przychodzą oni z konkretnym nastawieniem i mają jasno określony cel. Chcą zrobić coś więcej, nie tylko dla siebie, ale także dla swoich bliskich. Często są to osoby o szerokich zainteresowaniach, które wykorzystują w naszej służbie. Mamy wielu ratowników medycznych, wspaniałych saperów. 100 % osób, które do nas przychodzą, po prostu tego chcą.

Posłuchaj całej rozmowy z Moniką Jabłońską-Buder i Zbigniewem Stakunem

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, Monika Jabłońska-Buder, major Zbigniew Stakun, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Zostań Żołnierzem Niepodległej
Ruszają największe w tym roku ćwiczenia polskiego wojska pod kryptonimem Anakonda-18

Anakonda to, organizowane co 2 lata, cykliczne manewry.  W tegorocznych, oprócz Polaków, udział wezmą żołnierze z 9 państw członkowskich NATO. Ważnym elementem Anakondy będzie też sprawdzenie...

Zamknij
RadioOlsztynTV