Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Miron Sycz i Piotr Lisiecki: czystka etniczna czy ludobójstwo?

O projekcie uchwały dotyczącym zbrodni wołyńskiej rozmawiali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn poseł Platformy Obywatelskiej Miron Sycz i Piotr Lisiecki, prezes olsztyńskiego koła Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia.

Nad przyjęciem dokumentu mają dziś głosować senatorowie. Senacka komisja ustawodawcza rekomenduje przyjęcie uchwały, która powstała na bazie projektów Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Miron Sycz – poseł Platformy Obywatelskiej

W uchwale podjętej w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej Senat ma złożyć hołd wszystkim ofiarom masowych mordów na Wołyniu. Szef sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych, warmińsko-mazurski poseł Platformy Obywatelskiej Miron Sycz nie ma wątpliwości, że trzeba godnie uczcić ofiary Zbrodni Wołyńskiej.

 

Piotr Lisiecki – prezes olsztyńskiego koła Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia

Z kolei wątpliwości do sformułowania zaproponowanego przez senacką komisję ustawodawczą, iż była to „czystka etniczna wypełniająca znamiona ludobójstwa”, ma Piotr Lisiecki – prezes olsztyńskiego koła Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia.

Latem 1943 roku banderowska frakcja Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińska Powstańcza Armia zamordowały na Wołyniu około 100 tysięcy Polaków. W dużo mniejszym stopniu mordowani byli także Rosjanie, Żydzi, Ormianie, Czesi i inne mniejszości narodowe oraz Ukraińcy, którzy przeciwstawili się rzezi. W odwecie z rąk Polaków zginęło 20 tysięcy Ukraińców. (karp/bsc)

Posłuchaj rozmowy Mirosława Sochackiego z Mironem Syczem i Piotr Lisiecki

00:00 / 00:00
Więcej w Miron Sycz
Jubileusz audycji ukraińskich

Od 55 lat na antenie Radia Olsztyn nadawane są audycje dla mniejszości ukraińskiej. Z tej okazji w Kętrzynie odbył się uroczysty koncert. W części oficjalnej koncertu,...

Zamknij
RadioOlsztynTV