Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister zdrowia: „Sytuacja epidemiczna niebezpieczna”. Kiedy spodziewany jest szczyt czwartej fali zakażeń?

Fot. R. Pietruszka (PAP)

– W tym lub przyszłym tygodniu spodziewane jest apogeum czwartej fali pandemii – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeśli nie będzie perspektywy spadku, wdrażane będą dodatkowe instrumenty m.in. zwiększane restrykcje.

Dzisiejsze wyniki to ponad 28 tys. zakażeń i ponad 18 tys. hospitalizacji. – To liczby, które są bardzo duże, wzmagają niepokój (..) i wkraczają w sferę wydolności systemu opieki zdrowotnej – powiedział szef Ministerstwa Zdrowia.

Sytuację, która ma obecnie miejsce oceniamy jako niebezpieczną. W naszym przekonaniu, w najbliższym czasie – mówię o perspektywie tego tygodnia bądź tygodnia przyszłego – będziemy mieli z apogeum czwartej fali zakażeń.

Minister poinformował, że jeśli szczyt będzie w tym tygodniu to średni poziom zakażeń będzie wynosił ok. 25 tys., natomiast jeśli apogeum będzie w przyszłym tygodniu, to zakażeń będzie w przedziale 30-35 tys.

Według naszych prognoz te dwa scenariusze powinny oznaczać, że w kolejnych tygodniach będziemy obserwowali już spadki.

Adam Niedzielski zastrzegł, że to jeden z możliwych rozwojów sytuacji, a pandemia już wiele razy pokazywała, że potrafi zaskoczyć przebiegiem i charakterystyką.

Ze scenariuszem braku spadku zakażeń także musimy się liczyć.

W zależności od tego, z jakimi scenariuszami będziemy mieli do czynienia, podejmowane będą dalsze decyzje.

W przypadku, jeśli nie będziemy mieli sygnałów, które mówią o tym, że osiągamy apogeum i mamy do czynienia z perspektywą spadków, to na pewno wdrażane instrumenty będą musiały przewidywać zwiększanie restrykcji i dalsze kroki związane m.in. z tym, by limity, które obowiązują teraz, miały bardziej dolegliwą postać.

Autor: K. Lechowicz-Dyl, K. Kropiwiec (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

Duży skok liczby zakażeń w kraju i regionie. Rośnie też liczba zgonów

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koronawirus, pandemia, COVID-19
Duży skok liczby zakażeń w kraju i regionie. Rośnie też liczba zgonów

28 tysięcy 380 nowych zakażeń koronawirusem, z czego 980 na Warmii i Mazurach. Zmarło 460 osób, w tym 22 w regionie. To najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia...

Zamknij
RadioOlsztynTV