Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister Maląg w Porannych Pytaniach: sytuacja na rynku pracy jest stabilna

Marlena Maląg Fot. M. Rutynowski

– Sytuacja na rynku pracy jest stabilna – mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn minister rodziny i polityki społecznej. Marlena Maląg zapewniła również, że wiek emerytalny nie będzie podnoszony.

W ubiegłym roku – mimo wojny w Ukrainie i  kryzysu – stopa bezrobocia i w Polsce, i w województwie warmińsko-mazurskim spadała. Grudzień ubiegłego i styczeń bieżącego roku przyniosły jednak jej niewielki wzrost. Minister Marlena Maląg na antenie Radia Olsztyna przekonywała, że jest to wyłącznie zjawisko sezonowe.

Patrzymy na to z umiarkowanym optymizmem, jeżeli chodzi o stopę bezrobocia, ale sytuacja jest stabilna. Co o tym jeszcze świadczy? Przede wszystkim cały czas monitorujemy meldunki o tzw. zwolnieniach grupowych. One są co roku, poziom jest porównywalny do roku ubiegłego, jeżeli chodzi o liczbę zgłoszeń. Również liczba ofert pracy jest stabilna.

Na koniec stycznia stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,5 procent, w województwie warmińsko-mazurskim – 9,3 procent. Szacunki na temat stopy bezrobocia w lutym powinniśmy poznać za kilka dni.

Wiek emerytalny

OECD, czyli Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, zarekomendowała Polsce rozważenie podniesienia wieku, w którym można przejść na emeryturę, ze względu na trudną sytuacją demograficzną. Minister Maląg na antenie Radia Olsztyn przekonywała natomiast, że lepiej zachęcać emerytów do pracy, niż podnosić wiek emerytalny.

Nie po to obniżyliśmy wiek emerytalny, czyli przywróciliśmy 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Wprowadzamy system zachęt dla osób, które chcą jeszcze pracować. Określony wiek emerytalny jest przywilejem, jeśli ktoś pracuje dłużej – nie przechodzi na emeryturę, może skorzystać z PIT-0 dla seniorów.

Z danych ministerstwa rodziny i polityki społecznej wynika, że po przywróceniu niższego wieku emerytalnego na emeryturę przechodzi ok. 65 procent osób uprawnionych do świadczeń. Gdy wiek emerytalny wynosił 67 lat, na emeryturę przechodziło około 85 procent uprawnionych.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania
B. Poboży: odsłonięcie muralu Witolda Pileckiego w Olsztynku jest szczególnie cenne

- Data osłonięcia, na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynku, muralu przedstawiającego rotmistrza Witolda Pileckiego wraz z rodziną nie była przypadkowa – podkreślił w...

Zamknij
RadioOlsztynTV