Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mimo pandemii do Polski przyjeżdżają cudzoziemcy w poszukiwaniu pracy

Fot. Straż Graniczna

Pandemia nie zniechęca cudzoziemców do pobytu w Polsce. Celem przyjazdów obcokrajowców jest przede wszystkim chęć podejmowania pracy.

Większość z nich przebywa w naszym kraju tymczasowo na podstawie wiz, ale wielu chce zostać dłużej. W związku z tym ubiegają się o zezwolenia na pobyt. W przypadku zezwolenia na pobyt czasowy maksymalnie są to 3 lata. W całym kraju ważne zezwolenia na pobyt w Polsce ma obecnie prawie 460 tysięcy cudzoziemców.

W Warmińsko-Mazurskiem jest to prawie 8 tysięcy osób, a najwięcej pochodzi zza wschodniej granicy – mówi Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

00:00 / 00:00

Ponad połowa z nich to Ukraińcy, a kolejni są Białorusini i Gruzini – powiedział Radiu Olsztyn Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jak zaznaczył, w większości – podobnie jak w całej Polsce – są to ludzie w wieku od 20 do 39 lat.

Najchętniej w Warmińsko-Mazurskiem obcokrajowcy osiedlają się w Olsztynie, Elblągu i Ełku, ale także w Ostródzie czy Gołdapi – powiedział Radiu Olsztyn rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

00:00 / 00:00

W zeszłym roku polskie obywatelstwo nabyło 89 osób z 14 krajów. 58 osobom nadał je Prezydent RP, 18 nabyło obywatelstwo polskie decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego, zaś 13 w drodze repatriacji.

Legalność zatrudnienia cudzoziemców kontrolują strażnicy graniczni. W zeszłym roku w Warmińsko-Mazurskiem przeprowadzili 176 takich kontroli. W sumie skontrolowali 4 789 obcokrajowców i okazało się, że 1076 pracowało niezgodnie z przepisami.

Obostrzenia sanitarne powodują, że od początku tego roku takich kontroli było bardzo mało, ale nadal ujawniani są nielegalnie pracujący cudzoziemcy. Jak powiedziała Radiu Olsztyn rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Mirosława Aleksandrowicz, ostatnio wykryto, że w lokalu gastronomicznym w powiecie działdowskim pracodawca z Bangladeszcu zatrudniał swojego rodaka i obywatela Indii niezgodnie z przepisami. Wobec cudzoziemców wszczęto postępowania zobowiązujące ich do powrotu do swoich krajów.

Większość wydawanych zezwoleń na pobyt związana jest z aktywnością zawodową – w 2020 roku dotyczyło to 76 procent cudzoziemców. W związku z tym widoczna jest silna koncentracja obcokrajowców w województwach z największymi ośrodkami miejskimi.

Najpopularniejszym regionem jest województwo mazowieckie – 119 tysięcy obcokrajowców. Potem jest Małopolska – 52 tysiące i Wielkopolska – 41 tysięcy.
Warmińsko-Mazurskie jest w tym zestawieniu na przedostatnim, 15. miejscu. Ostatnie jest województwo świętokrzyskie.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Chmielewska

Więcej w cudzoziemcy
Kolejne kontrole, kolejni nielegalnie pracujący cudzoziemcy. Przedsiębiorca zatrudniał na czarno 14 osób

Obywatele Ukrainy i Białorusin pracowali nielegalnie w firmie transportowej w powiecie mrągowskim. Kontrolę legalności zatrudnienia przeprowadzili strażnicy graniczni z placówki w Barcianach. Jak powiedziała Radiu Olsztyn...

Zamknij
RadioOlsztynTV