Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mikołajki świętują 290. rocznicę nadania praw miejskich

Król sielaw to symbol Mikołajek. Fot. Alicja Kulik

Od pokazu starych kronik, w tym kronik firmowych, dobrze znane wszystkim żeglarzom Mikołajki na Mazurach rozpoczną świętowanie 290. rocznicy nadania praw miejskich.

Mikołajki są oblężone przez kibiców Rajdu Polski. Fot. M. Lewiński

Mikołajki od lat są jednym z najpopularniejszych mazurskich kurortów. W związku z okrągłą rocznicą nadania praw miejskich zaplanowano wiele atrakcji.

Żeglarze od lat kochają Mikołajki. Fot. M. Bojarowicz

Mikołajek burmistrz Piotr Jakubowski

W najbliższych miesiącach odbędzie się szereg spotkań, prelekcji, wystaw, imprez plenerowych, podczas których będziemy poznawać historię miasta, losy jego mieszkańców, odtwarzać lokalne legendy.

Nowo otwarta plaża w Mikołajkach. Fot. M. Sochacki

Pierwszą z tych atrakcji będzie zaplanowany na godzinę 17 w Centrum Kultury „Kłobuk” pokaz starych kronik, na których utrwalono miasteczko. Widać na nich m.in. miejsca, w których dziś stoją luksusowe hotele – przed laty te parcele porastał las. Wykład inauguracyjny wygłosi doktor Jerzy Łapo.

Fontanna Króla Sielaw w centrum Mikołajek. Fot. A. Kulik

Mikołajki. Fot. Łukasz Węglewski

Władze Mikołajek zaapelowały do mieszkańców o przekazywanie miejscowemu domowi kultury rodzinnych kronik, pamiętników i albumów.

Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski. Fot. M. Porycki

Chodzi o to, by pokazać historię Mikołajek oczami mieszkańców. Chcielibyśmy, aby w naszej gazecie oraz na stronach internetowych związanych z Mikołajkami znalazły się wspomnienia i pokazane zostały fotografie Mikołajek sprzed lat (…)

Mikołajki – Kościół Ewangelicki p.w. Świętej Trójcy. Fot. Łukasz Węglewski

Mikołajki (niemieckie Nikolaiken)

swą nazwę zawdzięczają patronowi miejscowego kościoła – św. Mikołaja. Już w 1843 roku uruchomiono stąd pierwsze połączenia statkami do Rynu i na Czarci Ostrów, a w międzywojniu miasteczko cieszyło się uznaniem turystów, działały tu m.in. przystań żeglarska, hotele i restauracje.

Od 1973 roku przy miejscowej parafii ewangelickiej działa Muzeum Reformacji Polskiej. W powszechnej pamięci zapisała się też miejscowa placówka IMGW, która jako pierwsza wykryła skażenie radiologiczne spowodowane wybuchem elektrowni w Czarnobylu.

Mikołajki. Fot. Łukasz Węglewski

Rajd Polski w Mikołajkach. Fot. Łukasz Węglewski

Święto Rybaka w Mikołajkach, fot. Krzysztof Pakulnicki

 

(PAP/bsc)

w Centrum Kultury „Kłobuk”

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w urodziny, święto, mikołajki
Demontaż kładki w Mikołajkach fot. Joanna Wróbel, UM w Mikołajkach
Mikołajki bez kładki

To już ostatnie chwile starej kładki dla pieszych, łączącej jeziora Mikołajskie i Tałty w Mikołajkach. Firma budowlana zdemontowała właśnie stalową podporę 40-letniej konstrukcji, tzw. pylon. Charakterystyczny...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV