Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Michał Wypij: Aby rozładować nastroje społeczne należy zlikwidować powód wyjścia ludzi na ulice
Prezydencki projekt zmian w ustawie antyaborcyjnej może uspokoić nastroje społeczne – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Porozumienia Michał Wypij, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.
Od niemal 2 tygodni w wielu polskich miastach trwają protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję z powodu nieuleczalnej choroby płodu za niezgodną z konstytucją. Prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu projekt przepisów zezwalających na aborcję w sytuacji, gdy płód ma wady prowadzące do śmierci dziecka. Poseł Michał Wypij na naszej antenie przekonywał, że to projekt mogący prowadzić do kompromisu i uspokojenia nastrojów.
Aby rozładować nastroje społeczne należy zlikwidować powód wyjścia ludzi na ulice. Myślę, że projekt prezydenta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych osób, które w znacznej mierze uczestniczą w protestach. Ja osobiście nie podpisałem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, bo uważałem, że kompromisu nie należy ruszać a moment, w którym zostało wydane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uważam za najgorszy z możliwych.
Prezydencki projekt zmian w ustawie antyaborcyjnej został skierowany do prac w sejmowych komisjach. Termin rozpoczęcia tych prac nie jest jeszcze znany.
W Radiu Olsztyn Michał Wypij mówił także o nowej „piątce dla zwierząt”. Poseł Porozumienia przekonywał, że ustawa nie może zawierać zakazu uboju rytualnego na eksport. Tzw. „piątka dla zwierząt” zawierała m.in. zapisy o zakazie hodowli zwierząt na futra oraz o zakazie uboju rytualnego. To wywołało protesty rolników, ale także części posłów Zjednoczonej Prawicy.
Przepisy początkowo częściowo złagodzono. Ostatecznie prace zostały wstrzymane. Nowy minister rolnictwa zapowiedział, kilka dni temu, opracowanie całkowicie nowego projektu. Poseł Michał Wypij przekonywał na antenie Radia Olsztyn, że nie powinno w nim już być, w ogóle, mowy o zakazie uboju rytualnego.
Nie należy wprowadzać auto embarga, zwłaszcza w takim momencie pandemii. Przypominam, że każdy z posłów, a zwłaszcza posłowie z Warmii i Mazur składali przy okazji różnych spotkań z rolnikami przyrzeczenie, że będą zabiegać i pilnować ich interesów. Należy odróżnić kwestie podwyższania standardów dobrostanu zwierząt. Należy działać punktowo, należy działać rozsądnie z głową, ale nie krzywdzić ludzi.
Poseł Michał Wypij mówił także o konieczności wydłużenia vacatio legis w przypadku zakazu hodowli zwierząt na futra.
Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziwicza z Michałem Wypijem
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Piedziewicz