Mgła, deszcz, zmrok. Zadbaj o bezpieczeństwo, załóż odblask
Mgły, silny wiatr, opady deszczu i szybciej zapadający zmrok to czynniki, które jesienią znacząco pogarszają warunki na drogach i zwiększają ryzyko wypadków. Policjanci doskonale zdają sobie z tego sprawę i apelują do pieszych o noszenie elementów odblaskowych.
Dzięki odblaskom pieszy jest widoczny nie z 20 czy 30, ale nawet z odległości 150 metrów.
Widząc pieszego wcześniej, kierowca ma więcej czasu na reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a nawet życie. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych. Ważne, aby były widoczne zarówno dla kierujących z przodu, jak i z tyłu pieszego
– podkreśla aspirant sztabowy Ludmiła Mroczkowska z nowomiejskiej policji.
Tylko w tym roku policjanci z Warmii i Mazur odnotowali ponad 300 wykroczeń związanych z brakiem elementów odblaskowych u pieszych poruszających się poza obszarem zabudowanym. Funkcjonariusze z regionu prowadzą także cykliczne spotkania z dziećmi i młodzieżą, przypominając im zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz ucząc, jak ważną rolę odgrywają odblaski – szczególnie po zmroku lub przy niesprzyjających warunkach pogodowych, kiedy mogą uratować życie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: J. Sulecki
Redakcja: A. Niebojewska













![Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia] Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FBoze-Cialo-3.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)















