Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maturzyści napisali egzamin z języków obcych na poziomie podstawowym

Maturzyści zmierzyli się z egzaminem pisemnym z języka obcego na poziomie podstawowym. To jeden z obowiązkowych egzaminów. Od lat angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym.

Chęć zdawania języka angielskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało ponad 264 tysiące tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia, czyli prawie 97 procent tegorocznych absolwentów. Wraz z nimi egzamin zdawali też abiturienci z wcześniejszych roczników.

 (…) Angielski był bardzo przyjemny, zdecydowanie łatwiejszy niż polski (…) Bardzo dobrze mi poszło. Myślę, że uda się wyciągnąć 100 procent

– mówili po zakończeniu dzisiejszych egzaminów.

Po południu odbyły się pisemne egzaminy z innych języków obcych nowożytnych zdawanych na poziomie podstawowym: niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i z włoskiego.

Wśród tegorocznych absolwentów chęć zdawania egzaminu z niemieckiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 5 tysięcy 400 osób, z rosyjskiego – 2 tysiące 200 osób, z hiszpańskiego – 379 osób, z francuskiego – 232 osoby i z włoskiego – 96 osób.

Obowiązkowe egzaminy pisemne

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – przedmioty, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Od 2022 r. absolwenci czteroletniego technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Egzamin z angielskiego na poziomie rozszerzonym, a także egzamin z angielskiego na poziomie dwujęzycznym będą przeprowadzone we wtorek 9 maja, rano.

Egzaminy z niemieckiego na poziomie rozszerzonym i egzamin na poziomie dwujęzycznym będą 10 maja po południu, z rosyjskiego – 11 maja po południu, z francuskiego – 12 maja po południu, z włoskiego – 18 maja po południu, a z hiszpańskiego – 22 maja po południu.

Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego. To powrót do obowiązkowych egzaminów ustnych po przerwie spowodowanych pandemią COVID-19.

W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane są w dwóch formułach. Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, to pierwszy rocznik, który uczył się w ośmioletniej szkole podstawowej i w czteroletnim liceum zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego i zdaje egzaminy w nowej formule.

Z kolei tegoroczni absolwenci techników to ostatni rocznik, który był w gimnazjum i skończy czteroletnie technikum, uczący się według starej podstawy programowej. Zdają maturę w starej formule. Wraz z nimi maturę w tej formule zdają też tegoroczni absolwenci szkół branżowych II stopnia. Absolwenci techników maturę w nowej formule będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników.

Autor: PAP/ M. Rozbicka
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w matura, język angielski
Matura w dwóch formułach. Jak będzie wyglądał tegoroczny egzamin dojrzałości?

Maturzyści z całego kraju rozpoczynają egzamin dojrzałości. W tym roku egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Do matury w Formule 2023 przystąpią pierwsi absolwenci 4-letniego...

Zamknij
RadioOlsztynTV