Marsz opozycji i wyrok TSUE nt. polskiego sądownictwa. Posłuchaj Porannych Pytań
W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn politycy PO i PiS ocenili niedzielny marsz opozycji, który przeszedł ulicami Warszawy. Marek Lewiński rozmawiał z parlamentarzystkami Elżbietą Gelert i Bogusławą Orzechowską.
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Gelert stwierdziła, że „Polacy uwierzyli, że w sposób pokojowy można zawalczyć o swoje”.
Takim pokojowym sposobem był ten masz. Nikt mi nie powie, że było dużo agresji i nienawiści. Uczestniczyłam w tym marszu. Nie należę do ludzi agresywnych, którzy obrażaliby innych. Na marszu spotkałam właśnie takich ludzi, ludzi radosnych chcących się nawzajem szanować.
Senator PiS Bogusława Orzechowska przypominała, że 4 czerwca to nie tylko rocznica wyborów w roku 1989, ale także odwołania rządu Jana Olszewskiego w 1992 roku.
Tą datą Platforma Obywatelska troszeczkę sobie strzeliła w kolano. Marsz dowodzi, że demokracja ma się u nas bardzo dobrze, bo każdy może demonstrować swoje poglądy.
Jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty stwierdził, że kolejnym krokiem po marszu powinno być podpisanie przez opozycję paktu o współpracy po wyborach.
Polityczne komentarze po wyroku TSUE dotyczącym Polski na antenie Radia Olsztyn. Trybunał w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku narusza prawo unijne.
Jak podkreśliła posłanka Elżbieta Gelert z Koalicji Obywatelskiej, skoro wstąpiliśmy do Unii Europejskiej to powinniśmy przestrzegać jej standardów praworządności:
Gwarantują one ochronę prawna wszystkim obywatelom Unii Europejskiej we wszystkich krajach członkowskich tak, aby każdy mieszkaniec Unii Europejskiej miał zaufanie i pewność, że system prawny nie jest upolityczniony.
Senator PiS Bogusława Orzechowska twierdzi z kolei, że „to kompletnie niedopuszczalne, by sędziowie mogli wzajemnie podważać swoje orzeczenia”.
Mamy niezawisłość sędziów, więc dlaczego jeden ma mówić, że drugi jest bardziej ważnie wybrany a mój kolega nie jest ważnie wybrany.
Z kolei TSUE w ogłoszonym wyroku podkreślił, że kontrola przestrzegania przez państwo członkowskie wartości i zasad takich jak państwo prawne, skuteczna ochrona sądowa i niezależność sądownictwa należy w pełni do kompetencji Trybunału.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński