Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Protestujący przyjechali do Gietrzwałdu. Sprzeciwiają się budowie centrum dystrybucyjnego

Fot. A. Skrago

– Nie zgadzamy się, żeby obcy niszczyli nasze święte miejsce – mówili uczestnicy ogólnopolskiego protestu przeciwko budowie Centrum Dystrybucyjnego Lidla w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Po mszy świętej kilkaset osób z transparentami i flagami przeszło ulicami Gietrzwałdu do miejsca, w którym ma być powstać hala. Zdaniem protestujących, działalność Centrum Dystrybucyjnego zagrozi nie tylko sanktuarium, ale i całej okolicy.

Fot. A. Skrago

Protestujący obawiają się zniszczenia krajobrazu Gietrzwałdu i okolic, nadmiernego obciążenia ciężkim transportem, ale także tego, że ruch pielgrzymkowy – do jedynego w Polsce uznanego przez Kościół miejsca objawień Maryjnych – będzie utrudniony.

00:00 / 00:00

Fot. A. Skrago

Nie wszyscy mieszkańcy są jednak przeciwni tej inwestycji. Niektórzy twierdzą, że dzięki niej powstaną nowe miejsca pracy, a lokalizacja nie przeszkadza sanktuarium.

00:00 / 00:00

Fot. A. Skrago

Monika Towstyga z Urzędu Gminy w Gietrzwałdzie w rozmowie z Polskim Radiem zaznaczyła, że inwestycja Lidla zapewni nie tylko wpływy do budżetu gminy, ale też miejsca pracy. Dodała, że centrum dystrybucyjne ma powstać kilometr od sanktuarium, po drugiej stronie drogi krajowej numer 16.

Przeciwnikami nie są mieszkańcy gminy Gietrzwałd. To są osoby, które przyjeżdżają z innych krańców Polski. (…) Myślę, że to musi wybrzmieć – że tu nie powstaje żadne śmietnisko, żadna spalarnia odpadów.

00:00 / 00:00

Informację o inwestycji przesłało też biuro prasowe inwestora – spółki Lidl Polska. W piśmie zaznaczono, że Gietrzwałd jest jednym z miejsc, które jest brane pod uwagę w procesie wyboru lokalizacji budowy centrum dystrybucyjnego. „W tym momencie ewentualny termin rozpoczęcia tej inwestycji nie jest znany” – dodano.

Główną funkcją planowanego Centrum Dystrybucji w Gietrzwałdzie będzie dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych, a także przemysłowych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Obecnie w Polsce funkcjonuje 12 takich centrów dystrybucji Lidl Polska

– czytamy w piśmie.

Inwestor zapewnia, że dba o czystość magazynów oraz ciszę, a magazyn będzie oddalony od bazyliki o kilometr.

Na terenie naszego magazynu surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane. Nadajemy surowcom drugie życie, dlatego odpady będą na bieżąco przekazywane do recyklera

– napisał Lidl Polska.

Inwestor poinformował też, że na terenie zewnętrznym przy centrach dystrybucji przechowywane są materiały bezzapachowe, odporne na warunki atmosferyczne, czyli głównie odpady opakowaniowe lub materiały techniczne, które nie podlegają rozwiewaniu. Ponadto planuje zasadzenie kilkudziesięciu drzew na terenie działki oraz przeprowadzenie modernizacji kilometrowego odcinka drogi. W nowym centrum dystrybucji ma powstać kilkaset nowych miejsc pracy dla społeczności lokalnych.

Centrum dystrybucyjne ma znaleźć się około kilometra od centrum wsi, pomiędzy Gietrzwałdem a Łajsami. W czerwcu urząd gminy chce zorganizować spotkanie informacyjne dotyczące planowanej inwestycji.

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, protest, sanktuarium
Sezon czas zacząć. XIII Warmińska Motomajówka w Krośnie koło Ornety

Przyjechali pomodlić się o szczęśliwy sezon - ponad półtora tysiąca motocyklistów z całej Polski odwiedziło sanktuarium maryjne w Krośnie koło Ornety. To już 13. pielgrzymka motocyklistów...

Zamknij
RadioOlsztynTV