Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mariusz Błaszczak: Wojsko musi być obecne na Warmii i Mazurach

Fot. P. Getka

Odbudowuję zdolności obronne – szczególnie na wschodniej flance Polski, na wschodniej flance NATO – mówił w Porannych pytaniach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W sobotę szef resortu obrony brał udział w obchodach 100-lecia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Bartoszycach. Zapowiedział, że jej dowództwo zostanie przeniesione z Białobrzegów do Olsztyna.

Gość Porannych pytań podkreślał, że należy zwracać uwagę na województwo graniczące z Rosją.

Wiemy doskonale, skąd płyną zagrożenia. Wszyscy wiemy, co się wydarzyło w 2008 roku w Gruzji, co wydarzyło się w 2014 na Ukrainie. Polska musi być gotowa, by stawić czoła tym przeciwnościom, które mogą się zdarzyć. A będzie gotowa, wtedy, gdy Wojsko Polskie będzie liczniejsze – stąd wzmacniam również liczebnie 16. Pomorską Dywizję Zmechanizowaną oraz kiedy będzie wyposażona w lepszy sprzęt.

Przeniesienie dowództwa 16. Dywizji do Olsztyna ma nastąpić do końca roku. Te efekt utworzenia 18. Dywizji Zmechanizowanej i część szerszych zmian w polskim wojsku – wyjaśniał Mariusz Błaszczak:

Stworzyłem 18. Dywizję Zmechanizowaną w miejscu, w którym do 2011 roku stacjonowała 1. Warszawska Dywizja Zmechanizowana. Odbudowuję zdolności obronne – szczególnie na wschodniej flance Polski, na wschodniej flance NATO. W związku z tym skoncentruję działalność operacyjną 16. Dywizji Zmechanizowanej przede wszystkim w województwie warmińsko-mazurskim.

Z 8 jednostek 16. Dywizji, 6 już stacjonuje w województwie warmińsko-mazurskim.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Mariuszem Błaszczakiem:

00:00 / 00:00

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: A. Piedziewicz/M.Lewiński
Redakcja: K. Ośko/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, Mariusz Błąszczak, 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana, MON
Do Olsztyna wraca dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zmiany ogłosił szef MON Mariusz Błaszczak

Dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zostanie przeniesione do Olsztyna. Minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił tę decyzję podczas święta 100-lecia Dywizji, które odbyło się w Bartoszycach.  Szef...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV