Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mariusz Błaszczak: Codziennie do walki z pandemią gotowych jest 20 tysięcy żołnierzy

Fot. Przemysław Getka

Charakter pomocy żołnierzy w szpitalach służy temu, aby odciążyć cywilną służbę zdrowia od wszelakich prac administracyjnych – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON-u zadeklarował gotowość Wojska Polskiego do udziału w akcji powszechnego szczepienia Polaków przeciw koronawirusowi.

Jeżeli będzie taka potrzeba, a cywilna służba zdrowia z taką potrzebą odnośnie szczepień się zwróci, to oczywiście wojsko jest gotowe pomóc. W myśl hasła Wojsk Obrony Terytorialnej, które mogę rozszerzyć na całe siły zbrojne – Zawsze gotowi, zawsze blisko.

Minister dodał, że codziennie do walki z pandemią gotowych jest 20 tysięcy żołnierzy. Wykorzystywanych jest około 10 tysięcy. Wojsko wspiera około 800 szpitali, działa w stacjach sanepidu, Domach Pomocy Społecznej i współtworzy tymczasowe szpitale rezerwowe.

Mariusz Błaszczak odniósł się też do obecności Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Minister podkreślił, że ma ona służyć odstraszaniu ewentualnego agresora. Zaznaczył, że dobiegające końca ćwiczenia TUMAK-20, które odbywały się w naszym regionie przez ostatnie dni, są elementem stałych sojuszniczych ćwiczeń.

Żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji razem z żołnierzami Wojska Polskiego, a szczególnie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, ćwiczą na stałe. To są ćwiczenia zaplanowane. Mimo epidemii – przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych – ćwiczenia są prowadzone. Ich celem jest współdziałanie wojsk operacyjnych z wojskami terytorialnymi i sojuszniczymi NATO.

W ćwiczeniach TUMAK-20 wzięło udział 5 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i natowskiej grupy bojowej.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Mariuszem Błaszczakiem

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mariusz Błąszczak, WOT, koronawirus
Otwarcie szpitala tymczasowego w Szczytnie za kilka dni. Chorymi zajmie się personel medyczny m.in. z Gdańska i Warszawy

Szpital tymczasowy dla pacjentów covidowych w Szczytnie będzie gotowy na otwarcie od 1 grudnia. Docelowo zostanie przygotowanych 70 łóżek respiratorowych. Szpital tymczasowy utworzono w nowym, nieużytkowanym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV