Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marian Banaś: W ciągu jednego roku budżet państwa zyskał 42 mld złotych na uszczelnieniu systemu podatkowego

Marian Banaś. Fot. mf.gov.pl

W zeszłym roku wzrost ściągalności podatku VAT wyniósł prawie 20 %, natomiast łącznie wszystkich podatków – prawie 15 %. To jest olbrzymi sukces, liczby nie kłamią. Podobną tendencję utrzymujemy w 2018 roku – powiedział w Porannych pytaniach Marian Banaś, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Marian Banaś wypowiedział się na temat luki podatkowej, która w ostatnich dwóch latach zaczęła się znacząco zmniejszać.

Przez ostatnie osiem lat, kiedy władzę sprawował poprzedni rząd, luka podatkowa wyniosła prawie 26 %. Kiedy rządziliśmy w latach 2005-2007, również pracowaliśmy nad systemem uszczelnienia VAT. Jednak wybory w 2007 roku przyniosły zmianę władzy, nie kontynuowano tego programu. To naraziło budżet państwa na straty w wysokości prawie 262 mld złotych. Trzy lata temu wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość – można więc było kontynuować walkę z szarą strefą. Działania, jakie zostały podjęte, to m. in. konsolidacja służb skarbowych i celnych oraz zmiany legislacyjne – pakiet paliwowy, przewozowy, energetyczny. W ciągu jednego roku budżet państwa zyskał prawie 42,5 mld złotych. Wzrost ściągalności podatku VAT wyniósł prawie 20 %, natomiast łącznie wszystkich podatków – prawie 15 %. To jest olbrzymi sukces, liczby nie kłamią. Podobną tendencję utrzymujemy w 2018 roku.

Czy możemy liczyć, że z roku na rok procent ściągalności podatku VAT będzie wzrastał, czy będzie to dosyć trudne?

Nie jest to łatwe, bo ten problem występuje w całej Unii Europejskiej – tam średnia, jeśli chodzi o lukę podatkową wynosi prawie 16 %. U nas udało się zmniejszyć to z prawie 25 % do 14 %. Jest to obszar, z którym trzeba skutecznie walczyć. Kiedyś wyłudzenia wielomilionowych kwot nie traktowano jako przestępstwa, ale jako wykroczenie. Dopiero my to zmieniliśmy. Ostatnio nasze służby zatrzymały pięciu przestępców, którzy chcieli wyłudzić prawie 350 milionów złotych z budżetu. To im się nie udało, bo działamy skutecznie. Jestem przekonany, że z roku na rok będzie coraz lepiej.

– powiedział szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Zbrożek z Marianem Banasiem

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w VAT, Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Marian Banaś
Handlowali narkotykami o wartości 20 tys. złotych. Krzaki konopi ukryli w psiej budzie

Dwie osoby zatrzymano po akcji Krajowej Administracji Skarbowej i policji we wsi pod Nidzicą. Na terenie jednej z podnidzickich posesji funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i policji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV