Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Kazimierczuk: Jeżeli mamy przeciwdziałać skutkom klęsk żywiołowych to musimy się przygotować


Są pieniądze dla rolników, którzy chcą zrezygnować z hodowli świń i rozpocząć inną działalność – mówił w Porannych pytaniach dr Marcin Kazimierczuk, wicedyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału ARiMR.

Z pieniędzy mogą skorzystać także hodowcy z Warmii i Mazur. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 28 lutego zacznie nabór wniosków na dofinansowanie rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej na terenach objętych ASF. Dofinansowanie wyniesie od 150 tysięcy do 250 tysięcy złotych.

Można je przeznaczyć na mniej ryzykowną działalność – wyjaśnia wicedyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału ARiMR

Daje to rolnikom możliwość dywersyfikacji swoich dochodów, kiedy widzą zagrożenie swojej hodowli. Kalkulują i wychodzi im, że ta produkcja nie będzie im się opłacać bo ryzyko wystąpienia ASF, czyli wybicia całego stada podstawowego jest duże. Dajemy im możliwość zrezygnowania z hodowli trzody chlewnej, ale mogą się oni przebranżowić.

W województwie warmińsko-mazurskim ostatnie ognisko ASF w hodowli trzody chlewnej wykryto we wrześniu ubiegłego roku. Łącznie od momentu pojawienia się tej choroby w regionie zlokalizowano 34 ogniska.

Do 100 tysięcy złotych mogą otrzymać rolnicy, którzy chcą rozwinąć systemy nawadniania gospodarstw. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w przyszłym tygodniu rozpocznie nabór wniosków. Agencja będzie udzielała wsparcia na poziomie 50 lub 60 procent kosztów poniesionych przez rolnika. To szansa, by zabezpieczyć się przed suszą – przekonywał wicedyrektor Marcin Kazimierczuk.

Jeżeli mamy przeciwdziałać skutkom klęsk żywiołowych to musimy się do nich przygotować, aby zmniejszyć ewentualne straty. W przypadku suszy takim działaniem jest inwestowanie w urządzenia do nawadniania upraw rolniczych.

Nabór wniosków o wsparcia na nawadnianie potrwa od 21 lutego do 20 kwietnia.

Posłuchaj Porannych pytań

Fot. Agnieszka Chmielewska

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, Poranne Pytania, ARiMR, video, Marcin Kazimierczuk
Pomogą patrolować trudne i ciężko dostępne tereny. Straż Graniczna ma nowe quady

Czternaście nowoczesnych quadów trafiło do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Pojazdy ATV pomogą funkcjonariuszom patrolować trudne tereny przygraniczne. Ich łączna wartość to prawie 700 tysięcy złotych. Quady...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV