Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Kazimierczuk: Gminy naszego województwa mają ogromne potrzeby

Fot. Beata Świerkowska-Chromy

Gościem Anety Pastuszki w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn ze studia w Elblągu był Marcin Kazimierczuk wiceprzewodniczący klubu radnych PiS sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, zastępca dyrektora KOWR oddział terenowy w Olsztynie.

Samorządy  mogą otrzymać pieniądze na inwestycje w dawnych państwowych gospodarstwach rolnych. Program wsparcia gmin popegeerowskich to nowy instrument, który został uruchomiony na początku tego roku. Do rozdysponowania jest 250 mln złotych, a gminy województwa warmińsko-mazurskiego złożyły ponad 260 wniosków na łączną kwotę około 370 mł złotych.

Samorządy mogą przeznaczyć dofinansowanie na kanalizację, wodociągi, drogi, ścieżki rowerowe, chodniki, czy remizy strażackie. Gminy popegeerowskie mogą również ubiegać się o finansowe wsparcie w ramach tzw. bezzwrotnej pomocy – z takiej możliwości skorzystały m.in. gmina Gronowo Elbląskie, czy gmina Rychliki. W 2020 roku warmińsko-mazurski oddział KOWR przeznaczył na wsparcie gmin ponad 11 mln złotych.

Rady sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego przypomniał także o konieczności modernizacji drogi wojewódzkiej nr 527 na odcinku od Kwietniewa do granicy województwa.

Droga wymaga pilnego remontu. Woda spływająca z pól wyrywa połacie nawierzchni. To jest ogromne zagrożenie dla użytkowników tej drogi

– mówił na antenie Radia Olsztyn radny Marcin Kazimierczuk.

Dodał, że istotne jest również przywrócenie połączeń kolejowych na trasie Malbork – Braniewo, co pozwoli uruchomić transport pasażerski z Braniewa do Elbląga i Trójmiasta, który obecnie nie istnieje.

Posłuchaj rozmowy Anety Pastuszki z Marcinem Kazimierczukiem

00:00 / 00:00

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania
Mirosław Gorbaczewski: Szczepionki w ostatnim czasie nas zawodziły. Musieliśmy przepraszać pacjentów i zmieniać terminy

- Widać rosnącą falę zachorowań. Tylko w ostatni weekend przybyło nam 14 pacjentów, którzy wymagają leczenia. Ale mamy dużo wolnych miejsc, mam nadzieję, że się one...

Zamknij
RadioOlsztynTV