Majówka w skansenie, na żaglówce i z łukiem. W długi weekend Warmia i Mazury czekają na turystów
Tajniki warsztatu tkackiego, pokazy krochmalenia i maglowania, ale także parada żaglówek, pokazy jazdy konnej oraz strzelania z łuku – to wszystko czeka mieszkańców oraz turystów, którzy przyjadą w majowy weekend na Warmię i Mazury.
Olsztynek
Jak zapowiedział Robert Waraksa z olsztyneckiego Muzeum Budownictwa Ludowego, 1 maja w skansenie zorganizowano jarmark sztuki – nie tylko ludowej. Tegoroczny wątek majówkowego Jarmarku odbywa się pod hasłem „Od nitki do kłębka”.
Zobaczymy jak tańcują igła z nitką i przędza z drutami. Będzie się można przekonać czy haft to rzeczywiście tylko ozdoba, poznać tajniki pracy na warsztacie tkackim i sprawdzić co kijanka ma wspólnego z czystym prześcieradłem. Na entuzjastów mody retro czeka przebieralnia ze strojami ludowymi. Na pamiątkę będzie można odmalować modnego Warmiaka i Warmiankę na szkle i wygalantować lalkę ze szmatek.
Imprezie towarzyszy kiermasz rzemiosła, sztuki i regionalnych kulinariów. Odbywają się pokazy haftowania czepców ludowych, tkania, dziergania na drutach, szydełkowania, prania przy pomocy dawnego sprzętu, krochmalenia, maglowania oraz strzyżenia owiec.
2 maja olsztynecki skansen zaprasza na muzealną kinotekę. Dla miłośników filmów przygotowano projekcje o tematyce muzealnej i bajki dla dzieci w wozowni karczmy z Małszewa.
3 maja muzeum zaprasza na imprezę „Poznaj zwierzęta w skansenie – Koń jaki jest każdy widzi”. Organizatorzy zaplanowali pokazy kucia, pracy w polu oraz skoków i jazdy konnej. Dzieci będą mogły pobawić się „końskimi zabawkami”, w tym bardzo popularnym niegdyś konikiem na biegunach oraz wziąć udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszy portret konia, zaś dorośli będą mogli zmierzyć się w zawodach w „rzucie podkową”.
Giżycko
W Giżycku 1 maja zaplanowano wielkie otwarcie sezonu żeglarskiego. Przy moście obrotowym w żeglarskiej stolicy Polski zorganizowano konkurs na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę żaglówki. Jak zapowiada Małgorzata Kulas – Szyrmer z biura prasowego urzędu miasta w Giżycku imprezie na kanale giżyckim towarzyszyć będą koncerty zespołów szantowych, pokaz wyszkolenia żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i konkursy dla dzieci. Zaprzysiężeni zostaną ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Grunwald
Historyczne klimaty obecne są na Polach pod Grunwaldem. Do 3 maja odbywa się tu „Majówka z łukiem i koniem”. Są to międzynarodowe zawody historycznego łucznictwa konnego. Dla widzów przygotowano pokazy jazdy konnej, tory łucznicze i szermiercze. Są prelekcje o łukach i łucznictwie oraz coś dla pań. W Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku przygotowano wystawę biżuterii późnego średniowiecza.
Mrągowo i okolice
Dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu Ziemia Mrągowska oferuje szlaki rowerowe. Trasy zostały niedawno oznakowane, a samo miasto aspiruje do rowerowej stolicy Polski. Jak przekonuje Robert Wróbel z Lokalnej Organizacji Turystycznej w Mrągowie rowerzyści docenią urozmaicony krajobraz i rozległe lasy z licznym rezerwatami. Rowerzyści dotrą łatwo do najciekawszych zakątków – tam gdzie turyści zmotoryzowani nigdy nie dojadą.
Wśród najciekawszych miejsc na szlakach rowerowych są: ferma jeleniowatych w Kosewie Górnym, Sanktuarium w Świętej Lipce, Piersławek, miejsce w którym urodził się pisarz Ernst Wiechert oraz Krutyń – wioska, w której zaczyna się najpiękniejszy szlak kajakowy. Z Mrągowa można wyruszyć także na wycieczkę rowerowa szlakiem do Piecek, który wiedzie dawnym nasypem kolejowym. Mało kto wie, że na Mazurach, pod Mrągowem można wziąć udział w zawodach kolarstwo górskiego, które odbywają się w Bike Park Poręby.
(PAP/BSChromy)