Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ma być szybciej, bezpieczniej i bardziej komfortowo. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przedstawiła plany inwestycyjne

Spółka przypomina również o modernizacjach, które właśnie się kończą. W najbliższą niedzielę w życie wchodzi nowy rozkład jazdy.

Oznacza to otwarcie dwóch modernizowanych linii. Z Olsztyna do Działdowa i pomiędzy Szczytnem a Ełkiem. Przez kilka najbliższych miesięcy pociągi będą tam jeździły wolniej niż pozwalają na to parametry techniczne linii.

Trzeba przyzwyczaić kierowców samochodów do tego, że pociągi wróciły na tory. Co miesiąc będziemy podwyższać prędkość, aż w marcu lub kwietniu dojdziemy do tej właściwej

– mówił Ireneusz Merchel, prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Docelowo czas przejazdu między Olsztynem a Działdowem skróci się z 67 do 59 minut. Natomiast z Olsztyna do Ełku przez Szczytno dojedziemy nie w 3 godziny i 36 minut, a w 2 godziny i 25 minut.

Kolejarze, którzy zajmują się infrastrukturą, apelują do samorządowców i spółek przewozowych o stworzenie atrakcyjnych rozkładów jazdy. Ten najbliższy, który wejdzie w życie w niedzielę, jest już zaplanowany, ale do ustalenia są połączenia na kolejne lata. Potrzeby są duże: brakuje bowiem pociągów pomiędzy Szczytnem, Piszem i Ełkiem, albo na linii do Działdowa.

Jakie są szanse na zwiększenie liczby połączeń? Umowa pomiędzy Samorządem Województwa a Przewozami Regionalnymi – które niebawem staną się spółką akcyjną – wygasa w przyszłym roku.

Aktualny prezes „Przewozów” Krzysztof Zgorzelski jest jednak optymistycznie nastawiony.

Liczę na to, że będzie to bardzo dobra oferta dla pasażerów i regionu.

O konkretach mówić na razie nie można, bo umowa wciąż jest negocjowana.

Co z kolejnymi modernizacjami układów torowych? W przyszłym roku ma ruszyć przetarg dotyczący modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej na odcinku Giżycko-Ełk. Cały czas trwają natomiast prace między Olsztynem a Gutkowem. Na tej trasie powstaną zupełnie nowe przystanki: Likusy, Redykajny, Szkoła i Śródmieście. Zakończenie prac zaplanowano na sierpień przyszłego roku.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, pociąg, kolej, Redykajny, pociągi, śródmieście, Ireneusz Merchel, Likusy, Krzysztof Zgorzelski
Jerzy Szmit: Rozmowa jest podstawowym narzędziem demokracji, środowisko prawnicze nie może być wyizolowaną nadzwyczajną kastą

Dialog to niezbędne i podstawowe narzędzie demokracji - o takim sposobie rozwiązania konfliktu w sądownictwie mówił w Porannych pytaniach Jerzy Szmit, prezes PiS w okręgu olsztyńskim,...

Zamknij
RadioOlsztynTV