Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lidia Staroń: Mam mieszane uczucia odnośnie oskarżeń Komisji Europejskiej

Lidia Staroń

Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie przeciwko Polsce w związku z reformą sądów. Według Komisji, może to zagrażać niezależności wymiaru sprawiedliwości.  O tym , a także o wchodzących w życie ustawach o spółdzielniach mieszkaniowych i komornikach w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn mówiła niezależna senator, Lidia Staroń.

Polski rząd ma miesiąc, aby odpowiedzieć na oskarżenia Komisji. Nasze ministerstwo spraw zagranicznych już opublikowało stanowisko, w którym twierdzi, że zastrzeżenia KE są nieuzasadnione.

Uważam, że takie sprawy rozstrzyga się na poziomie krajowym, a nie na poziomie Komisji Europejskiej. Tworzą się właśnie dwie zawetowane przez prezydenta ustawy – o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Komisja jako przyczynę wszczęcia postępowania podaje wiek sędziów (60 i 65 lat), ale to różnicowanie jest od dawna przyjęte w naszym systemie. Budzi to moje, co najmniej mieszane uczucia.

– mówi gość Bliższych Spotkań.

W lipcu uchwalono również nową ustawę dotyczącą spółdzielni mieszkaniowych. Jedną z ważniejszych zmian przekazanie sądom  decyzji o ewentualnym wyrzuceniu członka z szeregów spółdzielni. Do tej pory o pozbawieniu członkostwa  decydował zarząd spółdzielni.  Lidia Staroń zgłosiła w senacie wiele poprawek do ustawy.

Bardzo się cieszę, że udało się zmienić ten projekt, który był niedobry, szkodliwy i zły dla ludzi. Po to poszłam do Trybunału Konstytucyjnego. Cieszę się, że moje poprawki poparł zarówno senat jak i sejm. Poprzez wykluczenie z członkostwa w spółdzielni, tysiące rodzin, które nie miały żadnych długów, były wyrzucane ze swoich mieszkań. Spółdzielnie nie będą mogły też samodzielnie skreślać mieszkańców z listy członków, o tym będzie decydował sąd.

– wyjaśnia senator Lidia Staroń.

Spore zmiany szykują się również w przepisach dotyczących komorników, które mają wejść w życie od początku przyszłego roku. Nowe prawo przewiduje, że  będą podlegali większej kontroli.

Od kilkunastu lat zajmuję się tymi sprawami i widzę, jak postępowała bezkarność wśród komorników. Majątki i ruchomości odbierano nawet osobom, które nie były dłużnikami. Zaniżano ponadto wartości nieruchomości. Komornicy będą także zarabiać mniej. Mam nadzieję, że te zmiany wejdą w życie od przyszłego roku.

– zaznaczyła Lidia Staroń.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Lidią Staroń.

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Dybcio

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w spółdzielnia mieszkaniowa, sądy, komisja europejska, Lidia Staroń
Lech Obara: Postępowanie telewizji ZDF jest nieetyczne

Niemiecka stacja telewizyjna ZDF nie chce przeprosić byłego więźnia Auschwitz Karola Tendery, który pozwał stację za nazwanie niemieckich, nazistowskich obozów zagłady "polskimi". Stacja złożyła do Najwyższego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV