Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lech Obara: Będziemy szukać sposobu odwołania od wyroku niemieckiego sądu. Czekamy na rozprawę przed Sądem Najwyższym

Mecenas Lech Obara – prezes Stowarzyszenia Patria Nostra. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości przyjęliśmy z ogromnym smutkiem i zaskoczeniem – mówił w Porannych pytaniach mecenas Lech Obara, pełnomocnik byłego więźnia Auschwitz Karola Tendery.

W lipcu 2013 roku niemiecka publiczna stacja telewizyjna ZDF nadała materiał dokumentalny poświęcony obozom zagłady w Majdanku i Auschwitz, nazywając nazistowskie obozy określeniem „polskie obozy zagłady”. W styczniu Sąd Krajowy w Koblencji przychylił się do wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie uznającego racje byłego więźnia Auschwitz.

W tym tygodniu Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe uznał, że telewizja nie musi podporządkowywać się wyrokowi polskiego sądu, który nakazał jej publikację przeprosin za użycie sformułowania o „polskim obozie zagłady”.

Mecenas Lech Obara przypomniał, że wcześniej dwa niemieckie sądy podzieliły zdanie strony polskiej.

Sądy niemieckie niższej instancji podkreślały, że uznawanie orzeczeń do wykonania na terenie każdego z państw europejskich, w tym Republiki Federalnej Niemiec, jest niemalże automatyczne. Od 2015 roku nie trzeba stosować klauzuli wykonalności (…) Jedyną możliwością było nie uznanie wykonalności wyroku, gdyby naruszał on w sposób oczywisty i rażący podstawowe zasady europejskiego, w tym wypadku niemieckiego porządku prawnego (…)

Adwokat zwrócił uwagę, że Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok podczas posiedzenia niejawnego.

W Moguncji i w Koblencji przez naszego prawnika (…) mogliśmy prowadzić sprawę w sądach, przekazywać swoje racje, pisma i listy pana Karola Tendery (…) Takie wartości jak wolność mediów i swoboda wypowiedzi musiały ustąpić prawu człowieka do ochrony godności narodowej. Naruszono dwie podstawowe zasady. Po pierwsze zdemolowano europejski system prawny, w zakresie wykonywania wyroków, obowiązujący od 2001 roku na zasadzie wzajemności. Naruszono też zasadę ograniczenia kontroli merytorycznej. W tekście oficjalnego komunikatu, który dostaliśmy znalazło się stwierdzenie, że Federalny Trybunał Sprawiedliwości uważa, że wielokrotne przepraszanie to byłaby zbyt surowa kara. To oznacza wejście z butami w merytorykę wyroku. Wszyscy polscy sędziowie powinni być oburzeni (…)

W Porannych pytaniach mecenas Lech Obara zapowiedział, że będzie szukał sposobu odwołania od wyroku niemieckiego sądu w sprawie telewizji ZDF.

W związku z wniesioną i przyjętą do rozpatrzenia kasacją ZDF-u czekamy na rozprawę przed polskim Sądem Najwyższym w tej sprawie. Strona niemiecka podważa wszystkie nasze ustalenia, osiągnięcia i naszą doktrynę (…) Chcemy aby Sąd Najwyższy zadał bardzo merytoryczne pytania na temat sporu, który się toczy. Najważniejsze pytanie brzmi: Czy orzeczenie polegające na wejście w meritum sprawy, nie demoluje i nie narusza zasad funkcjonującego porządku prawnego. Po raz pierwszy skorzystano z furtki jaką jest odmowa wykonania na terenie Niemiec orzeczenia sądu wobec więźnia Auschwitz Karola Tendery.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Lechem Obarą

Mecenas Lech Obara – prezes Stowarzyszenia Patria Nostra. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, auschwitz, Lech Obara, obóz zagłady
„Czy to koniec współpracy między sądami?” Niemiecki Trybunał Sprawiedliwości odrzucił żądanie przeprosin za tzw. „polskie obozy zagłady”

Pełnomocnik byłego więźnia Auschwitz, Karola Tendery zapowiada, że będzie szukał sposobu odwołania od wyroku niemieckiego sądu w sprawie telewizji ZDF. Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe...

Zamknij
RadioOlsztynTV