Laubzekiny znikają z żuławskich domów
Ocalić od zapomnienia to, co powoli zanika – to cel akcji zrealizowanej na Żuławach. Chodzi o laubzekiny, czyli zdobienia drewnianych, starych domów, które powoli znikają z krajobrazu kulturowego.
Laubzekiny występują w różnych regionach Polski, choć pod taką nazwą znane są tylko na Żuławach. To typowe XIX-wieczne zdobienie. Jeszcze 50 lat temu były często spotykane na domach, dziś już bardzo rzadko.
Laubzekin to charakterystyczne zdobienie wycinane specjalną piłą laubzegą. Wieńczył szczyty domów i jest czymś, co się kojarzy z Żuławami. Jest ich niewiele. Widać też mocno wpływy gdańskie, tego jak się zmieniało podejście mieszkańców żuławskich wsi
– powiedział historyk i przewodnik po Żuławach Łukasz Kępski.
Wyniki i efekty inwentaryzacji zamieszczone są w książce, nad którą pracowało trzech znawców historii Żuław. Do końca miesiąca w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej można oglądać wystawę poświęconą tym elementom żuławskiej architektury.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: A. Niebojewska


















![Samochody zabytkowe w Braniewie i Pieniężnie. [ZDJĘCIA] Samochody zabytkowe w Braniewie i Pieniężnie. [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FIMG_9865-scaled-1.jpeg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)




![Śpiewajmy Poezję 2026. Znamy laureatów [ZDJĘCIA] Śpiewajmy Poezję 2026. Znamy laureatów [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FSpotkania-zamkowe-sobota-2-e1781983914383.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)





