Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kwatera zamiast hotelu, Mazury zamiast Sopotu. Sposoby na tańsze wakacje

Z jednej strony pogoda, z drugiej inflacja i drożyzna. Polacy ruszyli na wakacje w kraju i to jeszcze tłumniej niż w zeszłym roku, chociaż skrócili urlopy. Dla tych, którzy nie chcą zrujnować domowego budżetu są też inne rozwiązania.

Można wybrać kwatery zamiast hotelu i poszukać mniej obleganych miejsc, w których średnia cena za dobę może być nawet o połowę niższa niż w popularnych miejscowościach. Skraca się też długość rezerwowanych pobytów. W zeszłym roku długość średniej rezerwacji wynosiła 5 dni, w tym roku jest to o jeden dzień mniej. Może to oznaczać, że Polacy planują więcej niż jeden wyjazd albo szukają oszczędności.

Najdroższe jest morze

W najpopularniejszych wakacyjnych miejscowościach, takich jak Gdańsk średnio za dobę trzeba zapłacić już 115 złotych. Nieco taniej – średnio 104 złote za nocleg dla jednej osoby – zapłacimy w Krakowie. Z kolei Kołobrzeg to średnio 99 złotych za osobę. Wyjazd czteroosobowej rodziny na zaledwie 4 dni to koszt 1393 złotych.

Taniej jest w górach

W Zakopanem trzeba się liczyć z kosztem 88 złotych za osobę, w Bukowinie Tatrzańskiej czy Poroninie – 67 złotych. Powyżej 70 zł za dobę, ale cały czas w rozsądnej cenie wypocząć można w Wiśle, gdzie średnia cena za osobę za noc wynosi 72 złote. Za rodzinę czteroosobową na 4 doby wyniesie średnio 959 złotych.

Jak zapłacić taniej nad morze?

Nad morzem da się również znaleźć tańszy nocleg. W Rowach, w województwie pomorskim, przyjdzie zapłacić średnio za jedną noc 67 złotych, a w Darłówku 61 złotych. Jeszcze taniej wypoczną ci, którzy nie potrzebują zgiełku wielkich kurortów i wybiorą miejscowości takie jak np. Chłopy. W tej nadmorskiej wsi letniskowej na Wybrzeżu Słowińskim, trzeba zapłacić średnio 54 złote za osobę za noc. Bardzo zbliżona średnia cena jest w tej chwili w Mrzeżynie.

Eksperci proponują Warmię i Mazury

Eksperci proponują, aby zainteresować się województwem warmińsko-mazurskim. W Olsztynie średnia cena za noc dla jednej osoby to 77 złotych, w Ełku 71, a w Pasymiu 64.

Bez względu na to, który kierunek wybierzemy, jeśli nastawimy się na tani wypoczynek to zdecydowanie powinniśmy szukać noclegu w kwaterach prywatnych, gdzie w skali kraju średnia cena kształtuje się na poziomie 64 złotych za dobę dla jednej osoby. Nieco drożej jest w obiektach agroturystycznych, gdzie ceny zaczynają się od 70 złotych za nocleg dla jednej osoby. Dla porównania średnia cena za nocleg dla osoby w hotelu to aż 142 złote

– wyjaśnia Natalia Jaworska, ekspert noclegi.pl

Sposób na budżetowe wakacje

Skrócenie wyjazdu, omijanie głównych kierunków turystycznych i wybór tańszych miejsc zakwaterowania – to nie jedyny sposób na budżetowe wakacje. Eksperci radzą, aby wypoczynek w kraju organizować samodzielnie, a nie przez biuro podróży. Ważne jest też porównywanie cen w platformach rezerwacyjnych, porównywarkach cenowych i na stronach obiektów.

Ze względu na koszty paliwa warto rozważyć jazdę pociągiem lub autokarem. Roztropnie jest spakować wszystko, co może okazać się potrzebne, żeby nie przepłacać na miejscu w wakacyjnych cenach.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za noclegi.pl/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ceny, wakacje, turyści, inflacja, wyjazdy, noclegi
Müller: spodziewamy się wzrostu inflacji. Rząd przedłużył tarczę antyinflacyjną

Nie ukrywamy, że spodziewamy się wzrostu inflacji, bo sytuacja na rynkach paliw i na rynkach energetycznych wskazuje, że niestety to będzie widoczne - powiedział rzecznik rządu...

Zamknij
RadioOlsztynTV