Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kultura przeniosła się do sieci. Artyści i instytucje mogą liczyć na finansowe wsparcie

Instytucje kultury i artyści otrzymają finansowe wsparcie z programu „Kultura w sieci”. Jego łączna wartość wynosi 20 milionów złotych. Dotacja składa się z dwóch elementów.

15 milionów złotych przeznaczono na wsparcie instytucji kultury w trudnej sytuacji. O dofinansowanie od 5 do 150 tysięcy złotych mogą się ubiegać samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, fundacje, kościoły i związki wyznaniowe oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Jak powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego wicepremier Piotr Gliński, dotacje są przeznaczone na różnego typu działania w sieci, które można zaaranżować w nowy sposób. Formy są zróżnicowane i dowolne.

Może to być na przykład czytanie sztuki teatralnej, poezji, literatury, przedstawianie dzieła wizualnego, na przykład rzeźby, instalacji czy malowanie obrazów. Ponadto, kultura muzyczna w najróżniejszych formach

– mówił minister kultury.

Z kolei indywidualni artyści prezentujący swoją twórczość w internecie, mogą się ubiegać o miesięczne stypendium w wysokości 3 tysięcy złotych. Na ten cel MKiDN przeznaczy łącznie 5 milionów złotych.

Wicepremier Piotr Gliński dodał, że z efektów programu skorzystają także odbiorcy kultury spędzający czas w domach.

W czasie kwarantanny ludzie szczególnie potrzebują zróżnicowanej, nowej oferty, która jest dostępna w sieci, bo to jest bezpieczny sposób odbioru kultury. Tym bardziej, że liczymy na kreatywność, talent i pomysły, które w tej nowej sytuacji mogą być kreowane.

Zadania objęte programem „Kultura w sieci” realizować można od 1 maja do 30 października 2020 roku.

Programem zarządza Narodowe Centrum Kultury, na stronie którego można pobrać wniosek o dofinansowanie i zapoznać się ze szczegółami programu. Nabór wniosków trwa do 20 kwietnia. Program uruchomiono w ramach tarczy antykryzysowej.

Autor: IAR
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, pieniądze, pomoc, internet, dofinansowanie, "Kultura w sieci"
Osadzeni w elbląskim Areszcie Śledczym szyją maseczki na apel szpitala

Areszt Śledczy w Elblągu włączył się w ogólnopolską akcję wspierania pracowników służby zdrowia. Osadzeni szyją maseczki w ramach terapii zajęciowej. Maseczki trafią do elbląskich szpitali oraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV