Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kto zdobył Węża za najgorszy film roku? Kto najgorszym aktorem i aktorką?

Fot: Kino Świat

Laureatów Węży 2023 w 14 kategoriach ogłoszono w warszawskim kinie Luna. Popkulturowa Akademia Wszystkiego oddała pole do stworzenia uzasadnienia werdyktu dla… Sztucznej Inteligencji. Kto wygrał? 

Trzon tegorocznych nominacji stanowiły filmy: „Niewidzialna wojna” Patryka Vegi (13 nominacji) i „Gierek” Michała Węgrzyna (12 nominacji). Po piętach depczą im natomiast potraktowane łącznie i rozdzielnie „365 dni: Ten dzień/Kolejne 365 dni” Barbary Białowąs i Tomasz Mandess (9 nominacji) oraz „Miłość, seks & pandemia” również Patryka Vegi (6 nominacji).

W gronie nominowanych twórców nie zabrakło znanych twarzy – po więcej niż jedną nominację zdobyli m.in. Małgorzata Kożuchowska, Michał Koterski, Cezary Żak, Antoni Pawlicki, Anna Mucha i oczywiście Rafał Zawierucha. Kto ostatecznie zasłużył na „nagrody” dla najgorszych filmów?

WIELKI WĄŻ:

Niewidzialna wojna (reż. i prod. Patryk Vega)

Najgorsza reżyseria:

Patryk Vega – Niewidzialna wojna

Najgorszy scenariusz:

Patryk Vega – Niewidzialna wojna

Najgorszy sequel, prequel bądź znowu ta sama historia:

365 dni: Ten dzień (reż. Barbara Białowąs, Tomasz Mandes; prod. Ewa Lewandowska, Tomasz Mandes, Maciej Kawulski)

Najgorsza rola męska:

Rafał Zawierucha – Niewidzialna wojna

Najgorsza rola żeńska:

Anna Maria Sieklucka – 365 dni: Ten dzień/Kolejne 365 dni

Najgorszy duet na ekranie:

„365 dni: Ten dzień” i „Kolejne 365 dni”

Występ poniżej talentu:

Cezary Żak – Gierek

Najgorsza rola Rafała Zawieruchy:

Patryk Vega – Niewidzialna wojna

Na profilu Akademii pojawił się też taki komunikat: Po dogłębnej analizie sytuacji w tej kategorii zdecydowaliśmy jednak, że Rafał Zawierucha powinien przegrać w kategorii NAJGORSZA ROLA RAFAŁA ZAWIERUCHY. Głosami Akademików wygrała tu rola Patryka Vegi w filmie „Niewidzialna wojna”. Rzecz w tym, że w rolę Patryka Vegi w tym filmie wcieliło się w sumie aż sześciu aktorów. W tej sytuacji z dużą przykrością obejrzeliśmy ten film jeszcze raz i zdecydowaliśmy, że najbardziej wyróżnił się w tej roli Hubert Zyśk i to jemu ostatecznie należy się nagroda w tej kategorii.

Żenująca scena:

Vega, który dla Jezusa odmawia seksu oralnego – Niewidzialna wojna

Efekt specjalnej troski:

Przemiana Vegi w grubego i z powrotem – Niewidzialna wojna

Najgorszy teledysk okołofilmowy:

Wartości – Kubańczyk, Ewelina Lisowska, DJ Slavic – Miłość, seks i pandemia

Najgorszy plakat:

Apokawixa (prod. Anna Wiśniewska-Gill, Krzysztof Terej; dystr. Next Film)

Najgorszy przekład tytułu zagranicznego:

Viens, je t’emmène (francuski), Nobody’s Hero (międzynarodowy) – Biegacz, dziwka, Arab, mąż (dystr. Aurora Films)

Jeżeli chcecie przeczytać uzasadnienie poszczególnych nagród, które napisała Sztuczna Inteligencja, Akademia zaprasza na ich profil na Facebooku: www.facebook.com/nagrodyweze.

Popkulturalna Akademia Wszystkiego (PAW) liczy blisko 200 osób, zajmujących się działalnością kulturalną w naszym kraju, dziennikarzy, twórców, animatorów kultury i innych. Co roku przyznają oni Węże (nagrody dla najgorszych polskich filmów). Zgodnie z założeniami pomysłodawców, Węże w humorystyczny sposób mają zachęcać do dyskusji o jakości polskiego kina i zwrócić uwagę na niebezpieczne trendy, które nie służą rozwojowi i pomyślności polskiej kinematografii. Nabór do PAWia trwa cały rok, a chętni mogą pisać w tej sprawie na adres kapitulapaw@gmail.com.

W dotychczasowej historii Węży nagrody dla najgorszych filmów roku zdobywały: „Wyjazd integracyjny” (2012), „Kac Wawa” (2013), „Ostra randka” (2014), „Obce ciało” (2015), „Ostatni klaps” (2016), „Smoleńsk” (2017), „Botoks” (2018), „Studniówk@” (2019), „Futro z misia” (2020), „365 dni” (2021). „Ściema po polsku (2022).

Najgorszy plakat: Apokawixa

Autor: Ł. Adamski/ mat. prasowe
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w film, kino, aktorka, Popkulturalna Akademia Wszystkiego, njgorszy aktor
Od anioła do demona w Do Zobaczenia

Na dużym ekranie "Prawdziwe życie aniołów" Artura W. Barona, czyli poruszająca ballada o życiu i chorobie Krzysztofa Globisza. Na drugim biegunie egzorcyzmy, czyli Russell Crowe jako o....

Zamknij
RadioOlsztynTV