Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Księgarnie w złej kondycji. Co dziesiąta jest w Krajowym Rejestrze Długów

Z czytelniczej mapy Polski znikają księgarnie. Według raportu Ogólnopolskiej Bazy Księgarń niemal co dziesiąta z istniejących na rynku ponad 1700 widnieje w Krajowym Rejestrze Długów.

Trafiło tam również 174 wydawców, którzy mają na koncie milionowe zobowiązania, spowodowane w głównej mierze przez niepłacące księgarnie, a tu ważnym czynnikiem była pandemia i związana z nią izolacja.

W 2020 roku nasi rodacy kupili łącznie około 100 mln książek w wersji papierowej. Liczne obostrzenia zniechęciły jednak czytelników do zakupów w tradycyjnych księgarniach. Na tej zmianie zdecydowanie zyskały księgarnie w sieci.

Na koniec 2021 roku w bazie danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej były wpisane 163 księgarnie zadłużone na ponad 12 mln zł. – To blisko 10 proc. rynku – podsumowuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

00:00 / 00:00

Wysoki odsetek zadłużeń na rynku księgarskim jest w na Mazowszu, ale ten odsetek jest też dość wysoki w województwach: opolskim i lubelskim. Z najniższym wskaźnikiem zadłużonych placówek są województwa podlaskie, kujawsko-pomorskie i małopolskie. Najwięcej księgarze są winni innym firmom z branży handlowej i hurtowniom, w tym sprzedawcom artykułów piśmienniczych – 6 mln 700 tys. zł.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska

Olsztyn zainaugurował Festiwal Ludzie Książki. Będą wystawy, warsztaty i spotkania autorskie

Więcej w długi, książki, księgarnia
Olsztyn zainaugurował Festiwal Ludzie Książki. Będą wystawy, warsztaty i spotkania autorskie

Wystawy, warsztaty i spotkania autorskie - to najważniejsze wydarzenia rozpoczynającego się w Olsztynie Festiwalu Ludzie Książki. Kilkumiesięczne wydarzenie jest organizowane w kilku polskich miastach. Poza stolicą...

Zamknij
RadioOlsztynTV