Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Krzysztof Marek Nowacki, Krzysztof Kamiński: Uczniowie będą mogli świadomie wybrać zawód
Jeśli druga edycja programu wspomagania uczniów w wyborze zawodu „Laboratorium” sprawdzi się, to program zostanie rozszerzony na całe województwo – zapowiedział gość Porannych Pytań, kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki. W rozmowie uczestniczył też autor projektu, właściciel firmy Almea Krzysztof Kamiński.
Krzysztof Kaszubski: To druga edycja tego programu dla roczników 2017/2018. To wspólny program Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, kuratorium i biznesu z Warmii i Mazur. Czemu ma służyć program, który bardzo się podoba nauczycielom i uczniom?
Krzysztof Marek Nowacki:
W ubiegłym roku te trzy podmioty się spotkały. Program przygotowuje młodzież do aktywnego wchodzenia w życie gospodarcze, do świadomego i rozsądnego wyboru swojej ścieżki rozwoju edukacyjnego a tym sposobem zawodowego. Program wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracodawców. Młodzież może zobaczyć zakłady pracy, przekonać się, jakie zawody można w nich wykonywać, żeby mieć satysfakcję z wyboru zawodu i miejsca pracy.
Krzysztof Kaszubski: Czy ten pomysł wiąże się z niską stopą bezrobocia i zapotrzebowaniem na pracowników wysoko kwalifikowanych?
Krzysztof Kamiński:
Ja z przypadku trafiłem na taki a nie inny kierunek studiów. I z przypadku trochę była moja kariera zawodowa. Zasianie w młodzieży pewnych planów, szczególnie w okresie gimnazjalnym, gdy młodzi ludzie są najbardziej chłonni, zaowocuje w przyszłości trafnym wyborem zawodu. Jako uczeń byłem w zakładach w Dobrym Mieście, wróciłem z zakładu cukierniczego z „krówkami”; byłem w masarni i powiedziałem sobie, że nigdy tam nie będę pracował. Trzeba siać dzisiaj, żeby za kilka lat uczeń świadomie wybrał. Jeśli za 10-15 lat przyjdzie do mnie młody człowiek i powie, że jako uczeń był u mnie z wycieczką szkolną w firmie, widział roboty przemysłowe i postanowił, że będzie inżynierem robotykiem-automatykiem, to będzie moja największa radość z tego projektu.
Krzysztof Kaszubski: Jak szkoły reagują na ten projekt?
Krzysztof Marek Nowacki:
W ubiegłym roku program został skierowany do szkół powiatu olsztyńskiego, w roku rozszerzamy program o powiat elbląski, kętrzyński, a także ełcki. Adresatami jest młodzież 2, 3 i 4 klas gimnazjalnych a wg nowego trybu – 7 i 8 klasy szkoły podstawowej.
Krzysztof Kaszubski: Panie prezesie, czy mówi pan uczniom, jakie wykształcenie trzeba zdobyć, by u pana pracować?
Krzysztof Kamiński:
Młodzież sama się o to pyta. Widzimy, że przy zawodach technicznych dziewczęta bardzo się nudzą, dlatego rozszerzyliśmy program wycieczek. Mówimy też o zarobkach na poszczególnych stanowiskach. Wynagrodzenie operatora obrabiarek numerycznych dochodzi do poziomu inżynierów-konstruktorów.
Krzysztof Kaszubski: Panie kuratorze, czy nasza ścieżka edukacyjna zapewnia pracowników do firmy pana prezesa Kamińskiego?
Krzysztof Marek Nowacki:
Tego typu działania mają na celu wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, bowiem koszty nietrafnego wyboru zawodu ponosimy wszyscy. Jeśli w tym roku program się sprawdzi, rozszerzymy go na całe województwa.
Krzysztof Kaszubski: Panie prezesie, czego oczekuje pan po systemie edukacyjnym?
Krzysztof Kamiński:
Przez ostatnie 20 kilka lat zniszczono system szkolnictwa zawodowego. Ten program może w sposób najszybszy, najprostszy i najtańszy zaradzić brakowi kadr. Za tym musi pójść odtworzenie szkolnictwa zawodowego. Pan kurator przyjął człowieka z ulicy z pomysłem. Sukces I edycji wynikał z tego, że pomysł był prosty.
Posłuchaj całej rozmowy.
Redakcja: A.Socha