Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Kuriata: W czasie mrozów pomagamy potrzebującym na różne sposoby

Krzysztof Kuriata. Fot. A. Dybcio

Są już pierwsze śmiertelne ofiary  mrozów.  Jak pomagać bezdomnym, mówił w Porannych Pytaniach Krzysztof Kuriata, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Olsztynie. Przypominamy, pod numerem 800 165 320 można uzyskać informacje na temat schronienia, jadłodajni oraz pomocy rzeczowej.

Z powodu wychłodzenia w regionie zmarły już dwie osoby, jedna w okolicach Sępopola, a druga  w Ełku. Jak przeciwdziałać  takim sytuacjom? Rozwiązaniem są schroniska dla potrzebujących, jednak nie każdy chce z nich korzystać.

Za każdym razem, kiedy widzimy tego typu sytuacje, trzeba zgłosić to służbom. My, jako urząd wojewódzki gwarantujemy, że udzielimy pomocy każdej osobie, która do nas zadzwoni. Ulice patrolują strażnicy miejscy i policjanci, którzy starają się zapobiegać takim sytuacjom na długo przed rozpoczęciem mrozów.

– zaznacza Krzysztof Kuriata. Jak się okazuje telefon infolini nie jest głuchy

Dostajemy coraz więcej telefonów – jest to zasługa lokalnych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. W tym roku odebraliśmy już kilkadziesiąt połączeń związanych z osobami bezdomnymi. Dzwonią mieszkańcy, sąsiedzi, a także sami potrzebujący.

Od kilku dni działa już program Bezpieczne Ferie. Podczas zajęć  policjanci uczą , jak zachowywać się w pobliżu jezior. Mimo to   zdarzają się sytuacje, że  dzieci  chodzą po lodzie.

Pomimo tego typu incydentów, akcje takie jak Bezpieczne Ferie są wskazane również poza sezonem zimowym. Inne ciekawe inicjatywy, to na przykład Dzień Ratownictwa Medycznego, kiedy uczymy dzieci udzielania pierwszej pomocy. Takie akcje wpisują się w szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Oczywiście, wielką rolę odgrywają w tym szkoły i kuratorium oświaty.

 

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Krzysztofem Kuriatą.

Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zima, bezdomni, mróz, zamarznięcie, Poranne Pytania, Krzysztof Kuriata
Wypadek na krajowej 51. Nie żyje kierowca ciężarówki. Na trasie obowiązuje ruch wahadłowy

Po śmiertelnym wypadku na drodze krajowej numer 51 w Dywitach przy wylocie na Dobre Miasto nadal utrudnienia. W miejscu wypadku obowiązuje ruch wahadłowy. Wskutek zderzenia dwóch...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV