Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kraina Języka Polskiego w Krainie Tysiąca Jezior. Szkoły z Nidzicy i Mrągowa w finale konkursu „P jak polski”

Co roku konkurs kierowany jest do uczniów z niewielkich miejscowości poszczególnych województw. Po Podlasiu i Lubelszczyźnie, przyszedł czas na Warmię i Mazury.

Uczestnicy konkursu „P jak polski” mieli w interesujący sposób przedstawić wybrane zagadnienie językowe. Nagrodzone prace dotyczyły m.in. języka młodzieży i generacji „Z”, poprawności językowej, czy socjolektów, czyli odmiany języka charakterystycznej dla danej grupy społecznej.

Zwycięskie szkoły mają możliwość udziału w dwudniowych warsztatach z udziałem wybitnych językoznawców i dziennikarzy. Oprócz wykładów i prezentacji nauczą się emisji głosu, autoprezentacji i sztuki dubbingu. Na Warmii i Mazurach najlepsze okazały się szkoły z Nidzicy i Mrągowa. Dziś finał konkursu odbywa się w nidzickiej Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Kolejny będzie 19 i 20 września w I Liceum Ogólnokształcącym im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie.

Patronat nad konkursem sprawuje Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Konkurs dofinansowano w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Autor: K.Kantor/D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w język, nauka, polski, szkolenie
Chiny sfinansują badania naukowców uniwersytetu w Olsztynie. Zwycięskie projekty dotyczą jonosfery i mleczarstwa

Dyplomaci z ambasady Chińskiej Republiki Ludowej odwiedzili Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i zapowiedzieli pomoc w realizacji wspólnych projektów naukowych. Chodzi o pierwszy polsko-chiński konkurs, prowadzony przez Narodowe Centrum...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV