Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kradzież drewna, kłusownictwo i dewastacja. Lasy Państwowe podliczyły ubiegłoroczne straty w regionie

Okiść w lasach. Fot. J. Piotrowski

Na prawie 100 tysięcy złotych oszacowano ubiegłoroczne szkody związane z kradzieżami drewna, kłusownictwem czy niszczeniem mienia nadleśnictw – podała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

Najczęstszym wykroczeniem był wjazd pojazdów silnikowych do lasu. Na obszarze nadzorowanym przez dyrekcję w Olsztynie zarejestrowano ponad 3,5 tysiąca różnego rodzaju przypadków.

Jak poinformował rzecznik tej instytucji Adam Pietrzak, dotyczyły one czterech rodzajów zdarzeń: bezprawnego korzystania z lasu, kłusownictwa, kradzieży lub niszczenia mienia nadleśnictw, a także kradzieży drewna. Łączna kwota szkód wyniosła prawie 100 tysięcy złotych. Jak zaznaczył Pietrzak, co roku przeprowadzana jest analiza zagrożeń związanych ze szkodnictwem leśnym, co ma pomóc w podejmowaniu odpowiednich działań profilaktycznych.

Straż Leśna i pracownicy Służby Leśnej skontrolowali w sumie ponad 2 tysiące 200 ładunków przewożonego surowca drzewnego i zakładów przerobu drewna. Podjęto ponad 650 działań prewencyjnych lub edukacyjnych, a kilkadziesiąt razy leśnicy wspierali inne służby porządkowe w prowadzonych przez nie akcjach.

Aż 97 procent wszystkich wykrytych wykroczeń stanowiły przypadki wjazdu pojazdami silnikowymi lub parkowania w lasach. Było też 26 aktów wandalizmu – niszczenia leśnych obiektów i urządzeń turystycznych. W wykrywaniu takich przypadków pomógł system mobilnego monitoringu wizyjnego, którym dysponuje każde z 32 nadleśnictw na terenie RDLP w Olsztynie. W 2020 roku kamery zarejestrowały 175 różnego rodzaju wykroczeń.

Zdaniem leśników, wielkość i rodzaj ubiegłorocznych szkód może mieć związek z ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19. Wpłynęły one na większy ruch na terenie Lasów Państwowych. Leśnicy z Warmii i Mazur oceniają, że w tym roku może być podobnie i należy spodziewać się wzrostu liczby wykroczeń, zwłaszcza związanych z bezprawnym wjazdem samochodem do lasu.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP (M.Boguszewski)

Więcej w las, zima, lasy, straty, dewastacja
Nadciąga fala mrozów. Czy służby są przygotowane na trudne warunki atmosferyczne?

Nad Warmię, Mazury i Powiśle nadeszła fala mrozu. Nocą temperatura będzie spadała do minus 20 stopni, w ciągu dnia będzie około minus 10 i taka pogoda...

Zamknij
RadioOlsztynTV