Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Korpus Urzędników Wyborczych będzie nadzorował wybory samorządowe

Państwowa Komisja Wyborcza

W każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy, którzy będą tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych.  Osoby te muszą mieć wykształcenie wyższe i być bezpartyjne – podała Państwowa Komisja Wyborcza.

31 stycznia weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jej częścią jest nowelizacja Kodeksu wyborczego.

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła uwagę, że zgodnie z ustawą w każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy, powoływani przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych.

Urzędnik wyborczy musi mieć wykształcenie wyższe i być pracownikiem administracji rządowej lub samorządowej, albo jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych. Urzędnik taki nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i (poza miastami na prawach powiatu) mieszka

– poinformowała komisja wyborcza.

Dodała przy tym, że urzędnik ten nie będzie mógł należeć do partii politycznej ani prowadzić działalności niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją.

Urzędnikiem wyborczym nie będzie mogła też być osoba, skazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe

– zastrzegła PKW.

Poinformowała, że do zadań urzędników wyborczych należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. „Wynagrodzenie, jakie będzie otrzymywać urzędnik wyborczy, będzie proporcjonalne do czasu realizacji zadań” – podkreśliła PKW.

Zmiany w Kodeksie wyborczym dotyczą ponadto m.in. zmiany definicji znaku „X” i zasad ważności głosu. Zgodnie z nową definicją znak „X” to „co najmniej dwie linie”, które przecinają się w obrębie kratki.

Wprowadzone zostaną też dwa rodzaje obwodowych komisji wyborczych, a głosowanie w lokalach obwodowych komisji wyborczych będzie transmitowane. Głosowanie korespondencyjne ograniczono do osób niepełnosprawnych.

Ustawa wprowadza także nowe zasady powoływania Szefa Krajowego Biura Wyborczego i komisarzy wyborczych oraz powołanie nowego składu Państwowej Komisji Wyborczej w 2019 roku. Zmiany w Kodeksie wyborczym wzmacniają także uprawnienia mężów zaufania i wprowadzają funkcję obserwatorów społecznych.

Wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21, 28 października lub 4 listopada 2018 r. – poinformowała we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza.

Żródło: http://samorzad.pap.pl
Redakcja: A.Socha

Więcej w samorząd, wybory, Państwowa Komisja Wyborcza
Co zmieni nowa ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi?

Olsztyn przygotowuje się już na wprowadzenie nowej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowelizacja przeszła przez obie izby parlamentu i czeka tylko na podpis...

Zamknij
RadioOlsztynTV