Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Koronawirus i popkultura

W audycji Okno na Kulturę autorzy Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk rozmawiają min. o jednym z efektów obecnego kryzysu z koronawirusem w kontekście popkultury.

Możemy w stosunkowo bezpieczny sposób przekonać się w jakiej kondycji jesteśmy nie tylko jako społeczeństwo, ale też jako cywilizacja.

Skala paniki wywołana pojawieniem się wirusa nie byłaby tak wielka, gdyby nie media społecznościowe. Wiele w ostatnich latach pisze się o tym, w jaki koszmar zmienia się świat pod wodzą fejsa, instagrama czy twittera. Nie chodzi już o to, że te portale sprzyjają polaryzacji społecznej i tworzeniu baniek, łatwych do manipulowania (pokazuje to bardzo dobrze film „Hejter” Jana Komasy ) przez odpowiednie siły. Panika wywołana wirusem stała się idealną pożywką dla fake newsów. Do tego mainstreamowe media są dziś stabloidyzowane przez „standardy” internetu.

– mówi Łukasz Adamski.

Brak wiary i nawet przywiązania do kodu religijnego. To dla mnie, osoby wierzącej, najbardziej przerażająca konsekwencja kryzysu. Widmo epidemii pokazało, jakie ma dla zachodnich społeczeństw znaczenie modlitwa. Zanim pojawią się apele o zamknięcie galerii handlowych i centr fitness, pojawiają się nawoływania do zamknięcia kościołów. Bardzo znamienne.

Posłuchaj audycji Okno na Kulturę

Alfred Hitchcock spojrzał przez „okno na podwórze”. Teraz można spojrzeć przez „okno na kulturę”. Audycja prowadzona przez Łukasza Adamskiego oraz Grzegorza Kasjaniuka. Autorzy rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się goście ze świata kultury i mediów.

Emisja: piątek, godz. 20.05.

red:gk

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiara, popkultura
W tym roku przypada 66. rocznica uwięzienia w Stoczku kardynała Wyszyńskiego

W tym roku mija 66. rocznica uwięzienia w klasztorze w Stoczku Warmińskim kardynała Stefana Wyszyńskiego. W czerwcu w Warszawie odbędą się uroczystości beatyfikacyjne prymasa Tysiąclecia; dziękczynne...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV