Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Koordynatorzy w szpitalach. Pomogą pacjentom onkologicznym w diagnostyce i leczeniu

Ma prowadzić „za rękę” pacjenta onkologicznego podczas choroby. Weszły w życie przepisy o koordynatorach, które są elementem organizacji i funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej.

Według nowego modelu każdy pacjent onkologiczny otrzyma przypisanego opiekuna, który poprowadzi go przez system. W niektórych placówkach, tak jak w olsztyńskiej poliklinice koordynatorzy są od dawna, ale tylko siedmiu. Tymczasem miesięcznie trafia tam od 200 do 300 nowych pacjentów – przyznaje zastępca dyrektora ds. lecznictwa prof. Grzegorz Kade.

Od wielu lat mamy u siebie koordynatorów, którzy prowadzą pacjentów onkologicznych. Przepisy, które weszły w ramach krajowej sieci onkologicznej i rozporządzenie dotyczące pracy koordynatorów pewne rzeczy zmodyfikuje i usprawni. Na to liczymy i pewne kroki będziemy się starali jeszcze wykonać, po to żeby pacjentom było łatwiej.

00:00 / 00:00

Według nowych przepisów na jednego koordynatora ma przypadać około 40 pacjentów.

Szpitale są zobligowane zatrudnić koordynatorów oraz jak w przypadku polikliniki olsztyńskiej wymienić system informatyczny na nowszy – przyznaje zastępca dyrektora ds. lecznictwa prof. Grzegorz Kade.

Chcemy się skupić na systemie informatycznym, żeby lepiej wyłuskiwał pacjentów, których musimy o pewnych rzeczach powiadomić.  Pracownicy są tylko ludźmi i gdyby się zdarzyło, że zapomną o jakiejś osobie, to system tak ma być stworzony, że będzie przypominanie, alarmowanie. Do tego dążymy i tak chcemy zmienić system.

00:00 / 00:00

Do obowiązków koordynatora należały umawianie niezbędnych wizyt, przygotowanie pacjenta do konsylium lekarskiego, wydanie materiałów edukacyjnych i informacyjnych oraz wyjaśnianie niezrozumiałych zagadnień czy wątpliwości.

Zgodnie z nowymi przepisami po otrzymaniu karty DILO chory zostanie skontaktowany z koordynatorem opieki onkologicznej nadzorującym proces leczenia.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, onkologia, leczenie, koordynator, Krajowa Sieć Onkologiczna
Senator Orzechowska o maseczkach i bezpłatnych lekach dla seniorów i młodzieży

- Pomysł zachowania maseczek w placówkach służby zdrowia jest dobry - oceniła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn senator PiS Bogusława Orzechowska, z którą rozmawiał Andrzej Piedziewicz....

Zamknij
RadioOlsztynTV