Konstytucja dla Nauki, niskie bezrobocie i propozycja ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni
Gośćmi Marka Lewińskiego w audycji My, Wy, Oni byli:
- PSL – Grażyna Licznerska,
- Nowoczesna – Szymon Pelinko,
- Kukiz15 – Michał Wojciechowski,
- Platforma Obywatelska – Marcin Kuchciński.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczął nowy rok akademicki. Na uczelni będzie studiować 20 tysięcy osób. UWM musi też zmierzyć się z nową ustawą, która weszła w życie. Ustawą 2.0, czyli tak zwaną Konstytucją dla Nauki.
Najważniejsze zmiany? Ustawa uzależnia wiele możliwości uczelni (m.in. nadawanie stopni naukowych) od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych przez siebie dyscyplinach. Oprócz tego – autonomia finansowa. Czyli uczelnie dostaną subwencję, określoną pulę pieniędzy, które następnie podzielą według własnych założeń. Dlatego uniwersytety muszą opracować zupełnie nowe statuty. Według rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego istnieć będą 44 dyscypliny naukowe i 3 artystyczne. Ta zmiana ma doprowadzić do ograniczenia ich rozdrobnienia. Chodzi tu o możliwość np. doktoryzowania lub habilitowania. Nie wiadomo jeszcze czy UWM będzie miał wciąż 18 wydziałów. Bez dyscypliny naukowej pozostanie na przykład Wydział Nauk o Środowisku.
Dane GUS wskazują, że liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona – w sierpniu 2018 r. odnotowano 958 600 osób bez pracy.
Z kolei stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc., czyli mniej niż przed miesiącem (o 0,1 punktu procentowego). Wskaźnik ten kształtował się w granicach od 3,3 proc. w województwie wielkopolskim do 9,9 % w warmińsko-mazurskim. Ogółem liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona. Wciąż jednak mamy dwie wyspy wysokiego bezrobocia w Polsce. Dlaczego pracodawcy nie czerpią z tych zasobów?
Szczepionkowe starcie, tym razem w Sejmie.
Klub parlamentarny PiS złożył wniosek o skierowanie obywatelskiego projektu ustawy likwidującej obowiązkowe szczepienia do dalszych prac w sejmowych komisjach. Z kolei PO chce odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. „Poseł PiS Krzysztof Ostrowski powiedział, że projekt poparło ponad 120 tysięcy obywateli, co dla jego klubu poselskiego jest dowodem na istnienie obaw i lęków związanych ze szczepieniami”.
Posłuchaj audycji My, Wy, Oni
Redakcja: A. Dybcio za M. Lewiński