Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Konstytucja dla Nauki, niskie bezrobocie i propozycja ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Fot. fotolia.com

Gośćmi Marka Lewińskiego w audycji My, Wy, Oni byli:

  • PSL – Grażyna Licznerska,
  • Nowoczesna – Szymon Pelinko,
  • Kukiz15 – Michał Wojciechowski,
  • Platforma Obywatelska – Marcin Kuchciński.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczął nowy rok akademicki. Na uczelni będzie studiować 20 tysięcy osób. UWM musi też zmierzyć się z nową ustawą, która weszła w życie. Ustawą 2.0, czyli tak zwaną Konstytucją dla Nauki.
Najważniejsze zmiany? Ustawa uzależnia wiele możliwości uczelni (m.in. nadawanie stopni naukowych) od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych przez siebie dyscyplinach. Oprócz tego – autonomia finansowa. Czyli uczelnie dostaną subwencję, określoną pulę pieniędzy, które następnie podzielą według własnych założeń. Dlatego uniwersytety muszą opracować zupełnie nowe statuty. Według rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego istnieć będą 44 dyscypliny naukowe i 3 artystyczne. Ta zmiana ma doprowadzić do ograniczenia ich rozdrobnienia. Chodzi tu o możliwość np. doktoryzowania lub habilitowania. Nie wiadomo jeszcze czy UWM będzie miał wciąż 18 wydziałów. Bez dyscypliny naukowej pozostanie na przykład Wydział Nauk o Środowisku.

Dane GUS wskazują, że liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona – w sierpniu 2018 r. odnotowano 958 600 osób bez pracy.
Z kolei stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc., czyli mniej niż przed miesiącem (o 0,1 punktu procentowego). Wskaźnik ten kształtował się w granicach od 3,3 proc. w województwie wielkopolskim do 9,9 % w warmińsko-mazurskim. Ogółem liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona. Wciąż jednak mamy dwie wyspy wysokiego bezrobocia w Polsce. Dlaczego pracodawcy nie czerpią z tych zasobów?

Szczepionkowe starcie, tym razem w Sejmie.
Klub parlamentarny PiS złożył wniosek o skierowanie obywatelskiego projektu ustawy likwidującej obowiązkowe szczepienia do dalszych prac w sejmowych komisjach. Z kolei PO chce odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. „Poseł PiS Krzysztof Ostrowski powiedział, że projekt poparło ponad 120 tysięcy obywateli, co dla jego klubu poselskiego jest dowodem na istnienie obaw i lęków związanych ze szczepieniami”.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WY, my, oni, Marcin Kuchciński, Michał Wojciechowski, Szymon Pelinko
Ostrzeżenie przed utratą pieniędzy unijnych, skarga na niemiecką telewizję ZDF, Polska wśród krajów rozwiniętych. O tym w audycji My, Wy, Oni

Gospodarzem audycji był Marek Lewiński. Zaproszenia skorzystali: PSL – Wioletta Śląska-Zyśk, Kukiz15 - Henryk Falkowski, Platforma Obywatelska – Miron Sycz, Prawo i Sprawiedliwość - Bożenna Ulewicz. Ministerstwo inwestycji i rozwoju znów ostrzega – województwo warmińsko-mazurskie może stracić...

Zamknij
RadioOlsztynTV