Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Konkurs, koncerty i quiz, czyli III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”

Kołobrzeg po raz trzeci będzie gościł miłośników twórczości legendarnego barda Przemysława Gintrowskiego. Ogólnopolski Przegląd jego twórczości odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultury im. Z. Herberta od 9 do 11 lipca. Znamy już wykonawców i program wydarzenia. Radio Olsztyn patronuje „Pamiątkom”, a rozmowy i relacje z uczestnikami pojawią się na antenie Radia Koszalin.

W programie wydarzenia znajdzie się szeroka gama prezentacji artystycznych i wydarzeń interaktywnych: konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego, koncerty oraz wspólne śpiewanie i quiz z udziałem publiczności. Po raz trzeci ukaże się specjalna gazeta poświęcona patronowi przeglądu. Przegląd poprowadzą znani dziennikarze radiowi: Teresa Drozda i Paweł Sztompke.

Konkurs na interpretację piosenek Gintrowskiego

Najważniejszym punktem Przeglądu „Pamiątki” jest konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego, który odbędzie pierwszego dnia przeglądu.

W tym roku 25 artystów zakwalifikowało się  do konkursu głównego, są to wykonawcy między innymi z Warszawy, Torunia, Katowic, Iławy, Słupska, Rumi, Kołobrzegu, Poznania, Kielc, Gorzowa Wielkopolskiego czy Koszalina. Ich wykonania oceniać będzie jury pod przewodnictwem Beaty Molak – Bychawskiej ze Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP).
Laureaci i wyróżnieni otrzymają nagrody pieniężne przyznane przez Jacka Kurskiego – prezesa Zarządu TVP i prof. Piotra Glińskiego – Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Specjalną nagrodę pieniężną ufundowało również Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Swoją nagrodę przyzna też Anna Mieczkowska – Prezydent Miasta Kołobrzeg. Do zdobycia jest także specjalna nagroda od Grupy Radiowej Audytorium 17 zrzeszającej regionalne rozgłośnie Polskiego Radia.
Ponadto laureaci i wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez partnerów przeglądu.
Zmagania konkursowe będzie można śledzić na https://www.facebook.com/miastokolobrzegpl

„Raport z oblężonego miasta 2021”

W pierwszym dniu „Pamiątek” (9 lipca) widzowie zobaczą premierę spektaklu muzycznego pt. „Raport z oblężonego miasta 2021” nawiązującego  do historycznego albumu muzycznego Przemysława Gintrowskiego nagranego w 1986 roku. Ta premiera spektaklu wpisuje się w tegoroczną 40 rocznicę wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego.
„Raport z oblężonego miasta 2021” w nowych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego, wzbogacony zostanie o fragmenty książki Marka Nowakowskiego „Raport o stanie wojennym”.
Do występu w tej premierze Marcin Kołaczkowski, reżyser i scenarzysta zaprosił Katarzynę Zawadzką, Monikę Urlik, Bartosza Porczyka i Norberta Smołę Smolińskiego

„Gintrowski. Psalmy”

W drugim dniu przeglądu widzowie zobaczą kolejną premierę. Będzie nią koncert „Gintrowski. Psalmy” w wykonaniu warszawskiego zespołu wokalnego proMODERN (laureaci wielu nagród, m.in. Fryderyków)  w składzie: Marta Czarkowska, Ewa Puchalska, Ewelina Rzezińska, Aleksander Rewiński, Krzysztof Chalimoniuk, Piotr Pieron. Obok nich wystąpią: Julia Gintrowska (córka barda) i Mariusz Orzechowski. Towarzyszyć im będzie muzycznie  Hadrian Filip Tabęcki.
Widzowie usłyszą, między innymi, piosenki Przemysława Gintrowskiego do słów cenionego polskiego poety Tadeusza Nowaka, które znalazły się na jego zapomnianym już albumie muzycznym wydanym bardzo dawno temu,
bo  w 1978 roku.

Gintrowski od A do Z przy śpiewającym fortepianie

W trzecim i ostatnim dniu Przeglądu „Pamiątki”  widzowie zostaną zaproszeni do interaktywnej zabawy w programie „Gintrowski od A do Z przy śpiewającym fortepianie”, który będzie składał się z  dwóch odsłon. Pierwszą będzie przypomnienie udziału Przemysława Gintrowskiego w popularnym swego czasu teleturnieju muzycznym pt. ”Śpiewające fortepiany”. W programie tym – jak pamiętamy – brały udział dwie trzyosobowe drużyny, których kapitanami byli znani pianiści: Czesław Majewski i Janusz Tylman. Pozostałymi uczestnikami były gwiazdy polskiej estrady, scen teatralnych, filmu, telewizji, radia, sportu, a czasem polityki. Pojedynek drużyn dotyczył zagadek muzycznych, m.in. odgadywania piosenek po fragmencie tekstu bądź muzyki, czy też śpiewanie utworów związanych z wyświetlonymi obrazkami.

Przemysław Gintrowski został zaproszony do udziału w tym programie  w 2001 roku wraz z Agnieszką Maciąg, Przemysławem Babiarzem i Olgą Bończyk. Publiczność zgromadzona w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta będzie miała okazję do aktywnego śpiewania piosenek wraz  z uczestnikami przypomnianego programu, których będzie widziała na ekranie. Z całą pewnością zadbają o to konferansjerzy: Teresa Drozda i Paweł Sztompke.

Natomiast w drugiej odsłonie widzowie będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanym quizie wiedzy o życiu i twórczości Przemysława Gintrowskiego. Jego laureaci otrzymają tytuł znawców twórczości barda oraz nagrody rzeczowe.

Organizatorem Przeglądu jest stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu a jego współorganizatorem Narodowe Centrum Kultury.

Projekt sfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Ponadto projekt dofinansowały Polska Fundacja Narodowa i Gmina Miasto Kołobrzeg.

Wstęp na koncerty wolny, obowiązują obostrzenia sanitarne.

Źródło: PRK24.PL

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zaginiona Niemka odnaleziona w Białymstoku

Odnalazła się zaginiona trzy dni temu pod Olsztynem 32-letnia mieszkanka Monachium. Kobieta była u swojej rodziny w Miodówku. We wtorek, 6 lipca, spakowała swoje rzeczy i...

Zamknij
RadioOlsztynTV