Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Koniec procesu o odszkodowanie dla Warmiaków. Wyrok w piątek

Gietrzwałd. Fot. Sławomir Ostrowski

Gmina Gietrzwałd. Fot. S. Ostrowski

360 tysięcy złotych odszkodowania domaga się rodzina Warmiaków za pozostawione przed 40 laty po wyjeździe na stałe do RFN gospodarstwo w gminie Gietrzwałd. Przed sądem okręgowym w Olsztynie zakończył się proces w tej sprawie, wyrok zostanie ogłoszony w piątek (23 grudnia).

Sprawa dotyczy nieruchomości rolnej pozostawionej przez autochtonów w połowie lat 70. XX wieku. Rdzenni Warmiacy i Mazurzy wyjeżdżali wówczas do RFN, pozostawiając w Polsce swoje gospodarstwa rolne, siedliska, domy czy działki leśne.

Jak podała rzeczniczka sądu okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska, w pozwie wniesionym do sądu okręgowego w Olsztynie w sierpniu 2014 r. dawni mieszkańcy: Anna Prus, Guenter Gems i Stefan Gems domagali się od Skarbu Państwa 40 tysięcy złotych. To miało być odszkodowanie za pozbawienie własności nieruchomości położonej w Tomaszkowie.

Gospodarstwo rolne o powierzchni prawie 10 hektarów przeszło w 1977 roku na własność Skarbu Państwa na skutek decyzji Naczelnika Gminy w Gietrzwałdzie. Anna Prus była właścicielką połowy gospodarstwa, a druga połowa należała do Guentera i Stefana Gemsów.

Sąd w czasie postępowania sądowego powołał biegłego, który wycenił rynkową wartość ziemi rolnej na 179 tysięcy złotych. Natomiast wartość działki, na której znajdowały się budynek mieszkalny i cztery budynki gospodarcze oraz innej działki niezabudowanej oszacował na 188 tysięcy złotych. W listopadzie tego roku pełnomocnik rodziny Warmiaków rozszerzył powództwo i aktualnie Anna Prus domaga się zapłaty od Skarbu Państwa 183 tysiące 500 złotych, a Guenter Gems i Stefan Gems po 91 tysięcy 700 złotych.

To jedna z kilku spraw toczących się przed sądami na Warmii i Mazurach, które dotyczą zwrotu mienia albo odszkodowań za nieruchomości pozostawione po wyjeździe do RFN przez tzw. późnych przesiedleńców. Najgłośniejsza była sprawa Agnes Trawny, która kilka lat temu ubiegała się o zwrot gospodarstwa w Nartach koło Szczytna. Sądy – Rejonowy w Szczytnie i Okręgowy w Olsztynie – odmówiły jej zwrotu mienia, natomiast Sąd Najwyższy przyznał jej rację i nakazał zwrot gospodarstwa.

 

(pap/bsc)

Więcej w sąd, odszkodowanie, Warmiacy
Błędy prokuratury w sprawie pobicia 11-latka z Elbląga

Prokuratura Rejonowa w Elblągu popełniła błędy w śledztwie w sprawie pobicia 11-latka. Takie są wyniki kontroli, którą przeprowadzili śledczy wyższej instancji. Niedawno śledztwo przejęła prokuratura w...

Zamknij
RadioOlsztynTV