Konferencja popularnonaukowa z okazji 30-lecia jednostki wojskowej z Węgorzewa
W 30-lecie 1. Mazurskiej Brygady Artylerii w Węgorzewie zorganizowano konferencję popularnonaukową o funkcjonowaniu jednostek artyleryjskich w tym mieście.
– A mają swój początek niedługo po II wojnie światowej – powiedział pułkownik w stanie spoczynku Wiesław Pietrzak.
W 1949 roku zostały przedyslokowane pododdziały artyleryjskie – 2 dywizjony z 1. brygady, 1 z 5. Brygady Artylerii Ciężkiej. Powstała wtedy 15. Brygady Artylerii Ciężkiej
– wyjaśniał.
Jej nazwa i struktura była zmieniana do lat 80., kiedy brygadę rozwiązano, ale w jej miejsce w 1989 roku powstał 1. Ośrodek Szkolenia Wojsk Rakietowych. Natomiast w 1993 roku utworzono 1. Mazurską Brygadę Artylerii, którą pułkownik Wiesław Pietrzak dowodził przez 9 lat. Jak podkreślał, jednostka artylerii jest do dziś największym zakładem pracy w Węgorzewie.
Wobec tego, że jest to duży zakład pracy, to są potrzebne usługi, handel i wiele innych rzeczy, które napędzają. Gdybyśmy hipotetycznie teraz wyprowadzili wojsko z Węgorzewa, to stałoby się ono małym miasteczkiem
– dodał.
Były dowódca brygady dodał, że współpraca wojska z mieszkańcami i władzami Węgorzewa jest bardzo dobra od wielu lat.
W trakcie konferencji prezentowane są fotografie i inne pamiątki jednostki z lat 50. i 60., które są w zbiorach Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: W. Chromy
Redakcja: M. Rutynowski