Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Kolejny samoobsługowy alkomat na Warmii i Mazurach

Fot. KPP Nidzica

Nidziccy policjanci zachęcają do korzystania z samoobsługowego alkomatu w miejscowej komendzie. Urządzenie zostało zainstalowane w hallu budynku.

Urządzenie jest samoobsługowe, a korzystanie z niego jest proste i bezpłatne – zapewniają policjanci. Dodają, że alkomat jest przeznaczony szczególnie dla odpowiedzialnych kierowców, którzy mogą w każdej chwili sprawdzić swój stan trzeźwości i wsiąść za kierownicę bez narażania się na odpowiedzialność karną.

 Zaletą nowego urządzenia jest łatwość obsługi, która sprawia, że przeprowadzenie testu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nie wymaga korzystania z pomocy funkcjonariusza. Badanie jest szybkie i bezpłatne.

W polskim prawie o ruchu drogowym, jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila, jego stan określa się mianem „po spożyciu”. Jazda samochodem w takim przypadku stanowi wykroczenie.

W przypadku gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi ponad 0,5 promila, kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a kierowanie autem jest traktowane jako przestępstwo, za co grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek, kara wzrasta do 4,5 lat więzienia, a jeśli w wypadek będzie śmiertelny, można trafić za kratki na 12 lat.

M.Świniarski / KPP Nidzica

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, alkomat
Zaginął 30-latek z gminy Pasłęk. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Policjanci poszukują zaginionego mieszkańca Zielna w gminie Pasłęk.  30-letni Krystian Walczak wyszedł z domu wczoraj około godziny 16.00. Do tej pory nie skontaktował się z rodziną....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV