Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejny przypadek odry na Warmii i Mazurach. Rośnie też liczba zachorowań na tzw. świńską grypę

Fot. fotolia

Do szpitala z objawami odry trafiła 43-letnia Polka z Lidzbarka Warmińskiego. Poza nią w szpitalu w Ostródzie hospitalizowane są jeszcze trzy osoby. Są to obywatele Ukrainy. Jeden z chorych mężczyzn pracuje w dużym zakładzie w Lidzbarku Warmińskim.

To już czwarty przypadek odry na Warmii i Mazurach w tym roku – informuje Joanna Równiak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Trzy osoby to cudzoziemcy. Hospitalizowana jest także jedna Polka. Jeden z cudzoziemców pracował w Polmleku w Lidzbarku Warmińskim, gdzie zaszczepiono 122 osoby. Oprócz tego zaszczepiono 30 osób z zewnątrz, nie z zakładu. Wśród nich był między innymi personel medyczny.

00:00 / 00:00

Nie wszystkie przypadki odry zostały ostatecznie potwierdzone w laboratorium. Nastąpi to w przyszłym tygodniu, jednak wszystkie objawy u tych pacjentów wskazują na odrę.

Inspektorzy sanitarni poinformowali także o rosnącej liczbie osób zarażonych tak zwaną świńską grypą. U 13 osób w regionie wykryto wirusa AH1N1

Wirus AH1N1 pojawił się w 2009 roku i krąży od 10 lat. W tej chwili jest to zwykła grypa sezonowa. Siedem osób, u których zdiagnozowano wirus to osoby ze szpitala wojewódzkiego, pięć osób z nadzoru nad grypą w Sanepidzie. Dodatkowe badanie zostało wykonane u jeszcze jednej osoby.

00:00 / 00:00

Specjaliści zalecają szczepienia ochronne. Standardowa szczepionka przeciwko grypie chroni także przed wirusem AH1N1.

Autor: A.Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w grypa, sanepid, szpital, Polmlek, Ukraińcy, Ukrainiec, odra, zakażenie, wysypka
Był tak pijany, że czołgał się po zamarzniętym jeziorze. Policjanci z Ełku uratowali 48-latka

Czołgającego się mężczyznę na Jeziorze Selmęt Wielki pomiędzy miejscowościami Mrozy Wielkie i Buczki zauważył wędkarz, który zawiadomił policję. Funkcjonariusze pożyczyli od jednego z mieszkańców wsi sanki...

Zamknij
RadioOlsztynTV