Kolejni szafarze mogą posługiwać w kościele katolickim
W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie spotkali się Nadzwyczajni Szafarze Komunii świętej. Otrzymali dekrety, które upoważniają ich do posługi w kościele katolickim.
Ponad 200 mężczyzn posługuje przy parafiach w archidiecezji warmińskiej. Niektórzy po raz 26 otrzymali dekret z rąk biskupa.
– Żniwo wielkie, ale robotników wciąż mało. On uczestniczy w posługiwaniu tych, którzy otrzymali święcenia, czyli kapłanów i diakonów, rozdają komunię świętą. Bardzo ważną rzeczą jest też docieranie z komunią do tych, którzy nie mogą uczestniczyć na zgromadzeniach liturgicznych. – podkreślił rolę szafarzy arcybiskup Józef Górzyński.
Aby zostać szafarzem trzeba spełnić pewne warunki, które są określone przez Stolicę Apostolską. Ale nie tylko. – Proboszczowie muszą być pewni, że ci którzy podejmują tę posługę „nie sieją zgorszenia”. Czyli, że ich życie może być rzeczywiście przykładem życia chrześcijańskiego. To bardzo ważne – dodaje arcybiskup Górzyński.
Nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej mogą być mężczyźni w wieku od 35 lat i po kursie przygotowawczym. W Polsce godność szafarza ustanowiono w 1990 roku, a możliwość taką wprowadził drugi Sobór Watykański.
Posłuchaj relacji Agnieszki Podbielskiej
(apod/łw)