Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne przypadki ASF u dzików. „Zimą wirus potrafi żyć w nich bardzo długo”

 

Fot. Pixabay.com

76 w styczniu i 26 w lutym – tyle przypadków ASF u dzików wykryła inspekcja weterynaryjna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Ostatnie dwa padłe dziki zakażone afrykańskim pomorem świń odnaleziono w okolicy Leśniczówki Mielno w gminie Olsztynek oraz w Gierłoży Polskiej w gminie Lubawa.

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Jerzy Koronowski przyznaje, że nie są to małe liczby, ale z drugiej strony – każdy usunięty chory dzik to jedno źródło zakażenia mniej.

Materiałem zakaźnym są zwłoki padłych dzików. Wirus, zwłaszcza w okresie zimowym, potrafi żyć w nich bardzo długo. W momencie kiedy usuniemy je ze środowiska to źródło zakażenia też znika. W związku z tym uważamy, że liczbę znalezionych dzików należny podawać i pokazywać, że takie działania są podejmowane.

00:00 / 00:00

Wirus ASF jest niegroźny dla ludzi, natomiast bardzo niebezpieczny dla świń. Jego pojawienie się w hodowli powoduje konieczność wybicia całego stada, co wywołuje duże straty w gospodarstwach.

Przypomnijmy również, że na początku lutego w gospodarstwie w miejscowości Losy w gminie Lubawa wykryto z kolei ognisko ptasiej grypy. W związku z wystąpieniem choroby zutylizowano ponad 23 tysiące indyków rzeźnych.

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, dzik, ASF
Co z rekompensatą dla hodowców norek? „Obecnie nie ma podstaw prawnych, ale wszystko przed nami”

Gościem Krzysztofa Kaszubskiego w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn był Zbigniew Babalski, były wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Co z odszkodowaniem dla właścicieli...

Zamknij
RadioOlsztynTV