Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne archeologiczne znalezisko w „warmińskich Pompejach” koło Barczewka

Fot. K. Grabowska

W „warmińskich Pompejach” odkryto szczątki ofiary najazdu Litwinów z 1354 r. Archeolodzy prowadzący wykopaliska pod Barczewkiem odkryli szkielet człowieka, który zginął podczas najazdu Litwinów.

Jak powiedział kierujący badaniami dr Arkadiusz Koperkiewicz, znalezisko jest kolejnym potwierdzeniem unikatowego charakteru tego stanowiska archeologicznego, które jest bezcennym źródłem wiedzy o początkach kolonizacji Warmii.

Szkielet człowieka, który zginął prawie 700 lat temu podczas zagłady jednego z najstarszych warmińskich miast, odkryto w piwnicy spalonego w XIV wieku budynku. Warunki panujące w pogorzelisku spowodowały, że szczątki zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Naukowcy nazwali to miejsce „warmińskimi Pompejami”, bo miasto we wczesnej fazie rozwoju zostało całkowicie zniszczone przez najazd wojsk litewskich. Miejsce nie zostało nigdy ponownie zasiedlone, a zgliszcza młodej kolonii miejskiej przetrwały stulecia w nienaruszonej formie. W ocenie archeologów stanowi ono „kapsułę czasu”, która przechowała kompletny obraz tragicznych wydarzeń z przeszłości.

 

Autor: J. Golon
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wykopaliska, archeolodzy, szczątki
Bulwersujące znalezisko przy ulicy Partyzantów w Olsztynie

W lutym wstrzymano prace budowlane, w kwietniu rozpoczęto badania archeologiczne - kości ludzi pochowanych na dawnym cmentarzu ewangelickim przy ulicy Partyzantów w Olsztynie jak leżały, tak......

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV